Premier w Budapeszcie: państwa muszą mieć prawo do decydowania, kogo przyjmują
- W sprawie migracji utrzymujemy nasze stanowisko - państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Szef węgierskiego rządu dodał, że "polityka migracyjna UE, nie tylko nie funkcjonuje dobrze, ale poniosła fiasko".
2018-01-03, 13:57
Posłuchaj
- Wierzymy w Europę, w wartości europejskie, chcemy je razem budować - mówił w środę po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej.
Morawiecki: "wierzymy w wartości europejskie, chcemy je razem budować"
Morawiecki podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana na pogrzebie Imre Nagya w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie. Wspomniał w tym kontekście przemówienie węgierskiego premiera dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie.
Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE. Morawiecki wręczył również Orbanowi książkę poświęconą Solidarności Walczącej.
Morawiecki zaznaczył, że Polska i Węgry mają wspólne spojrzenie na bieżące problemy. W tym kontekście podkreślił, że środowa rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej.
REKLAMA
"Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy środkowej i UE, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę" - powiedział.
Orban: "umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę"
Na wspólnej konferencji prasowej Viktor Orban podziękował polskiemu rządowi za nieugięte stanowisko w sprawie kryzysu migracyjnego. Przypomniał, że również polscy policjanci zabezpieczają południową granicę Węgier. Zdaniem Viktora Orbana kryzys migracyjny nie powinien być rozwiązywany w drodze dyktatu, a uchodźcom najlepiej pomagać w miejscu ich pochodzenia. "Polityka migracyjna Unii poniosła fiasko i była forsowana wbrew woli mieszkańców Europy" - powiedział.
- Polska i Węgry mają swoje wyobrażenia o przyszłości UE i chce je wyrażać; oba kraje chcą mocnej Europy - powiedział w środę premier Viktor Orban. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę - podkreślił.
Orban mówił podczas środowej konferencji prasowej, że kraje Europy Środkowej w ostatnich latach osiągnęły wiele sukcesów gospodarczych. Ocenił, że region ten odgrywa ważną rolę w Unii Europejskiej. "W związku z tym chcemy podkreślać nasze zdanie, nasze opinie. Nasze kraje mają swoje wyobrażenia i wizje co do przyszłości UE" - zaznaczył.
REKLAMA
Zdaniem szefa węgierskiego rządu, UE nie powinna być "imperium". "Jesteśmy przekonani, że jeśli ktoś chce mocnej Europy, a Polska i Węgry chcą, to tylko wtedy możemy to osiągnąć, gdy państwa członkowskie też będą mocna i silne. Tam gdzie państwa członkowskie są słabe, to i Europa jest słaba" - oświadczył.
Orban przekazał ponadto, że część rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim "była na poziomie filozoficznym". "Chcielibyśmy, aby Europa pozostała europejska i dlatego odrzucamy migrację. Uważamy, że ważne jest umocnienie rodzin. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę" - powiedział.
Węgierski przywódca wyraził również nadzieję na pogłębienie współpracy gospodarczej między dwoma państwami. Zauważył, że należy przyspieszyć budowę korytarzy współpracy gospodarczej północ-południe, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury energetycznej. Zwrócił również uwagę, że kraje Europy środkowo-wschodniej rozwijają się obecnie szybciej niż kraje starej Unii. "To my jesteśmy motorem Wspólnoty" - oświadczył.
Viktor Orban zgodził się z premierem Polski, że kraje członkowskie Unii nie chcą budować - jak to ujął - "imperium", ale tworzyć wspólnotę suwerennych i silnych narodów. "Europa może być silna wyłącznie siłą krajów członkowskich" - oświadczył. Jego zdaniem dla dobrobytu Europy kluczowe jest rozwiązanie problemów demograficznych, wsparcie dla rodziny i polityki dzietności. Wyraził przekonanie, że wsparcia wymaga również chrześcijański fundament kontynentu.
REKLAMA
Viktor Orban podziękował polskiemu premierowi za spotkanie i wyraził nadzieję, że wielowiekowa przyjaźń dwóch krajów będzie determinować również przyszłość dwustronnych relacji.
Polskie Radio 24 transmitowało wystąpienie Mateusza Morawieckiego podczas konferencji prasowej w Budapeszcie.
IAR/mt/zr
___________________
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 13:20
REKLAMA