Plany rządu wobec górnictwa. Komentarze
Rada Ministrów zajmuje się „Programem dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 roku”. Przygotowany w resorcie energii dokument zawiera m.in. prognozy krajowego zapotrzebowania na węgiel oraz wyznacza kierunki działania górnictwa i strategiczne dla tej branży projekty. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Kazimierzem Grajcarkiem, przewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” i Andrzejem Szcześniakiem, ekspertem ds. rynku energii.
2018-01-23, 15:05
Posłuchaj
Jak oceniał na naszej antenie Kazimierz Grajcarek, w ministerialnym planie brakuje jasnego określenia kwestii konieczności oceny złóż węgla kamiennego. – To podstawowa sprawa. Jeżeli chcemy inwestować w energetykę, a nie wiemy jakie mamy dokładnie zasoby, trudno o znalezienie i przekonanie potencjalnego inwestora do podjęcia określonych działań – komentował gość PR24.
Andrzej Szcześniak z kolei podkreślał, że choć w ostatnich trzech latach sytuacja górnictwa stabilizuje się, to na przestrzeni kilkudziesięciu lat sektor zanotował duży regres. – Poziom wydobycia węgla kamiennego został ustabilizowany na poziomie 70 milionów ton. To niewiele, jak na nasz potencjał – wskazywał, przypominając, że polskie złoża tego surowca to aż 85 procent zasobów Unii Europejskiej.
Więcej – o obecnej sytuacji górnictwa w Polsce, a także przyszłości tego sektora – w całej audycji.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/zz
____________________
Data emisji: 23.01.18
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA