Polityka senioralna. "Idee trzeba przekuć na konkretne działania"
– Potrzebne jest strategiczne myślenie o polityce senioralnej, o przygotowywaniu państwa do wyzwań, które wiążą się ze starzeniem się społeczeństwa – mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Bakalarczyk, ekspert ds. polityki społecznej z Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-02-02, 14:59
Posłuchaj
Polityka senioralna to priorytet rządu; miarą jakości państwa i człowieczeństwa jest wspieranie starszych osób – mówił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia dokumentu na temat polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku. – Aktualizacja działań, nowe spojrzenie na wyzwania, jest koniecznością – komentował na naszej antenie Rafał Bakalarczyk.
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w drugiej połowie stycznia zaprezentowali założenia dokumentu "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność".
Dokument przewiduje m.in. "kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie; uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności; tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy; promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji; zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego – przeciwdziałanie przemocy i zaniedbaniom wobec osób starszych; tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej oraz edukacja dla starości, do starości, przez starość i w starości".
– To są założenia, które są trafnie sformułowane. Potrzebne są jednak dalsze kroki, przekucie idei na konkretne działania – podkreślał w PR24 Rafał Bakalarczyk.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.
Polskie Radio 24/PAP/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 02.02.2018
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA