Egzamin gimnazjalistów. "Oni bardzo dobrze sobie radzą"
Prawie 350 tys. gimnazjalistów w Polsce przystąpiło do trzydniowego maratonu, w którym zmierzy się z częścią humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i egzaminem z języka obcego. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
2018-04-18, 10:50
Posłuchaj
Egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie rozpoczął się 18 kwietnia o godz. 9. Po jego ukończeniu uczniowie przystąpili do testu z języka polskiego. Dzień później zaczną o tej samej godzinie, jednak tym razem egzaminem z biologii, chemii, fizyki oraz geografii, a o godz. 11 zmierzą się z matematyką.
W piątek, 20 kwietnia gimnazjaliści napiszą ostatni egzamin, tym razem z języka obcego w wersji podstawowej oraz – obowiązkowo dla uczniów kontynuujących naukę języka ze szkoły podstawowej, a także dla wszystkich chętnych – w wersji rozszerzonej.
Jak podkreślił dr Marcin Smolik, choć dla młodego człowieka trzydniowy cykl egzaminacyjny jest wyzwaniem i dla większości oznacza dwa egzaminy dziennie, poprzednie lata pokazały, że gimnazjaliści dają sobie radę. - Często jest to nasze, dorosłych, wrażenie i przekonanie, że ci młodzi ludzie nie dadzą rady, ale oni bardzo dobrze sobie radzą – wyjaśnił gość.
Dodał, że egzamin gimnazjalny jest jednym z czynników, od których zależy to, czy młody człowiek dostanie się do swojej wymarzonej szkoły czy nie. - Drugi czynnik, równoważny, to oceny na świadectwie kończącym dany typ szkoły, a także udział w olimpiadach, konkursach, turniejach. To oznacza, że wszystko to, co dany człowiek robił przez 3 lata zanim próbował dostać się do danej szkoły ponadgimnazjalnej – ma znaczenie – podsumował dr Smolik.
REKLAMA
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest przedostatnią. Rozpoczęło się już wygaszanie gimnazjów, w roku szkolnym 2017/2018 nie powstały ich pierwsze klasy. Uczniowie, którzy w ubiegłym roku skończyli VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, przeszli do VII klasy szkoły podstawowej. Tak samo będzie w tym roku. 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24
REKLAMA
___________________
Data emisji: 18.04.18
Godzina emisji: 10:05
REKLAMA
Polecane
REKLAMA