Rekordowa liczba uchodźców. "Ten trend przyspiesza"

Na świecie jest ponad 68,5 miliona uchodźców, którzy z powodu wojen albo prześladowań musieli opuścić swoje domy. Połowa z nich to dzieci. Od pięciu lat ich liczba stale wzrasta. W środę obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. O problemie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

2018-06-20, 15:10

Rekordowa liczba uchodźców. "Ten trend przyspiesza"
Na świecie jest ponad 68 i pół miliona uchodźców,. Foto: flickr.com/United Nations Photo/CC

Posłuchaj

20.06.18 prof. Daniel Boćkowski o światowym kryzysie migracyjnym
+
Dodaj do playlisty

Według raportu opublikowanego przez ONZ, liczba uchodźców zwiększyła się w ubiegłym roku o ponad 16 milionów. Kryzys w Demokratycznej Republice Konga, wojna w Sudanie Południowym i ucieczka setek tysięcy przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości Rohingja z Birmy do Bangladeszu doprowadziły do tego, że w 2017 roku przymusowo wysiedlona została rekordowa liczba osób.

- Ten trend od kilku lat przyspiesza. Mamy efekt destabilizacji, które wprowadziły wojny na Bliskim Wschodzie czy arabska wiosna, ale powodem są również problemy w Afryce Środkowej, gdzie ciągle jest niespokojne. Gdy spojrzymy na świat obserwujemy wielki chaos ekonomiczny nie tylko wojskowy. Musimy zrozumieć jak ważna jest to kwestia dla uchodźców - mówił w PR24 prof. Daniel Boćkowski.

Prawie dwie trzecie uchodźców pochodzi z pięciu krajów świata, najwięcej z: Syrii, Afganistanu, Sudanu Południowego, Mjanmy i Somalii. Zdecydowana większość z nich uciekała przed zagrożeniem wojennym, konfliktami i przemocą. Według emirackiego dziennika Gulf News, większość uciekających to muzułmanie.

- Większość z tych osób została zmuszona do opuszczenia swoich domów i od dziesiątek lat przebywa w różnego rodzaju obozach prowadzonych m.in. przez ONZ. Do tego mamy wielką grupę migrantów, którzy migrują wewnątrz kraju. Wojen domowych i walk frakcyjnych na świecie jest znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Mamy w końcu ludzi, którzy są zdesperowani i opuszczają miejsce zamieszkania. Nie wszyscy rejestrują się jako uchodźcy - komentował prof. Boćkowski. 

REKLAMA

Liban to kraj, który przyjął najwięcej uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na sześciu Libańczyków przypada jeden uchodźca. Według raportu ONZ 85 procent wszystkich uchodźców przyjęły kraje rozwijające się.

- Liban to kraj, który jest najbardziej przeładowany uchodźcami. Co szósta osoba mieszkająca tam to przybysz z innego kraju. Wyobraźmy sobie, jak wygląda teraz ten kraj i jakie tam są warunki. To nie jest bogate państwo - powiedział gość PR24.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadził Jakub Kukla.

REKLAMA

PR24/PJ/PAP

__________________

Data emisji: 20.06.18

Godzina emisji: 14:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej