Sejm zajmie się patologiami w branży śmieciowej
Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się m.in. projektami ustaw o gospodarce odpadami i inspekcji ochrony środowiska. O proponowanych zmianach mówili goście Polskiego Radia 24: Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling oraz Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.
2018-06-27, 11:25
Posłuchaj
Nowe przepisy mają powstrzymać proceder podpalania składowisk odpadów. Zmiany w ustawie o gospodarce odpadami zakładają m.in. wprowadzenie kaucji dla podmiotów prowadzących składowiska, obowiązkowy monitoring instalacji, skrócenie dopuszczalnego okresu magazynowania odpadów z trzech lat do roku. Poza tym, podmiot prowadzący składowisko będzie musiał być właścicielem obiektu.
Projekt ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska przewiduje natomiast kontrole w systemie całodobowym. Kontrole interwencyjne mają być przeprowadzane bez wcześniejszego zawiadomienia.
Tomasz Uciński podkreślał konieczność stworzenia nowych regulacji. - To jest krok w dobrą stronę. Środowisko związane z gospodarką odpadami od wielu lat sugerowało rozwiązania, które spowodowałyby większą kontrolę nad strumieniem odpadów. Równocześnie, w dobie zwiększającej się konieczności sortowania i zagospodarowania odpadów opakowaniowych, konieczne jest stworzenie stabilnego rynku, który odebrałby do recyklingu i odzysku opakowania, tak by po przesortowaniu i magazynowaniu tych odpadów było co z nimi robić - mówił gość PR24.
- Jako stowarzyszenie Polski Recycling od kilku lat informowaliśmy Ministerstwo Środowiska, że jest dużo patologii w branży gospodarki odpadami. Aby branża odzysku i recyclingu mogła się rozwijać, potrzebna jest pilna nowelizacja prawa. To co się ostatnio dzieje jest bardzo istotne, np. wzmożenie inspekcji, by rzeczywiście z szarą strefą walczyć. Jest jednak kilka punktów, które mogą zagrozić branży - zwrócił uwagę Szymon Dziak-Czekan.
REKLAMA
Jedna z proponowanych zmian dotyczy konieczności wpłacenia kaucji od wartości przerabianych odpadów. - Według szacunków MŚ w Polsce istnieje 8 tys. firm, które zajmują się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Wydaje się, że wiele z nich nie jest przygotowana finansowo, żeby tego typu działalność prowadzić. Od jakiegoś czasu zauważamy, że bariery wejścia do branży były bardzo małe. Zajmowały się odpadami i do tej pory zajmują się firmy, które nie powinny w tej branży być - komentował Tomasz Uciński.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Jakub Kukla.
PR24/IAR
REKLAMA
____________________
Data emisji: 27.06.2018
Godzina emisji: 10:06
Polecane
REKLAMA