Senat odrzucił wniosek prezydenta ws. referendum. Komentarz
- To dla prezydenta najlepszy sposób na wyjście z tego pomysłu. Inicjatywa już od kilku miesięcy rysowała się ponuro - komentował w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański. Politolog i socjolog z Polskiej Akademii Nauk odniósł się w ten sposób do decyzji Senatu ws. referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji.
2018-07-26, 12:23
Posłuchaj
Senat nie zgodził się na zarządzenie przez prezydenta referendum konsultacyjnego ws. konstytucji, w dniach 10-11 listopada. Za podjęciem przez Senat takiej uchwały opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. Z liczącego 63 senatorów klubu PiS w głosowaniu wzięło udział 59 osób. 9 było za wnioskiem prezydenta, nikt nie był przeciw, 50 senatorów wstrzymało się od głosu, 4 nie głosowało.
- To dla prezydenta najlepszy sposób na wyjście z tego pomysłu. Inicjatywa już od kilku miesięcy rysowała się ponuro - ocenił na naszej antenie prof. Henryk Domański. - Gdyby referendum się odbyło, prezydent by przegrał. Powodem byłaby niska frekwencja (...). Sama decyzja Senatu ws. referendum to decyzja racjonalna też z punktu widzenia ekonomii procesów wyborczych. Referendum byłoby bardzo kosztowne, lepiej przeprowadzić dobre badanie opinii publicznej, na dużej grupie ludzi - podkreślał komentator.
Prezydent Andrzej Duda postulował, by 10 i 11 listopada Polacy odpowiedzieli na 10 pytań. Dotyczyły one między innymi zmiany konstytucji, wzmocnienia roli referendów, określenia modelu sprawowania władzy i wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. W projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum znalazły się też kwestie dotyczące zapisania w ustawie zasadniczej wsparcia dla rodzin, emerytalnych praw nabytych, lepszej ochrony rolnictwa i podziału administracyjnego państwa.
Więcej w rozmowie z prof. Henrykiem Domańskim.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz
-----------------------------------
Data emisji: 26.07.18
Godzina emisji: 11.10
REKLAMA