Czy Nowa Kaledonia odłączy się od Francji?

2018-11-04, 10:35

Czy Nowa Kaledonia odłączy się od Francji?
Flaga Nowej Kaledonii. Foto: Aleks_Shutter / Shutterstock.com

W położonej w zachodniej części Pacyfiku Nowej Kaledonii, która jest francuskim terytorium zamorskim, trwa referendum niepodległościowe. Z sondaży wynika, że zdecydowana większość mieszkańców archipelagu nie chce, by oderwał się on od Francji. W Polskim Radiu 24 komentarz Krzysztofa Kokoszczyńskiego, ekspert ds. międzynarodowych.

Posłuchaj

04.11.18 Krzysztof Kokoszczyński o referendum w Nowej Kaledonii
+
Dodaj do playlisty

Do głosowania uprawnionych jest blisko 175 tys. obywateli; mają oni odpowiedzieć na pytanie, czy chcą, "aby Nowa Kaledonia otrzymała pełną suwerenność i stała się niepodległa". Nowa Kaledonia stała się kolonią francuską w roku 1853; od roku 1946 jest terytorium zamorskim Francji, a od 1998 roku jest też francuską "wspólnotą sui generis" o szerokiej autonomii.

Krzysztof Kokoszczyński odniósł się do ostatnich sondaży, które przewidują zdecydowane zwycięstwo zwolenników pozostania kraju terytorium zamorskim Francji. – Obserwacje wskazują na to, że wyjątkowo wysoka jest frekwencja, co może zaburzyć przewidywania, ale terytorium pozostanie prawdopodobnie zależne od Francji -.  

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał znaczenie tego regionu. - W Nowej Kaledonii znajduje się ok 25 procent światowych zasobów niklu, więc rola tego regionu jest z punktu widzenia ekonomicznego kolosalna. W tym też tkwi poniekąd źródło problemu, mieszkańcy kraju, zwłaszcza Kanakowie, czyli ludność tubylcza twierdzą, że zyski z wydobycia niklu nie są redystrybuowane w sposób sprawiedliwy a wiele regionów jest dotkniętych biedą, brakiem edukacji i infrastruktury. Paryż deklaruje, że 60 proc. zysków wraca do Nowej Kaledonii, jednak tubylcy tego nie odczuwają. Przypomnijmy, że w kraju są widoczne wyraźne podziały etniczne pomiędzy tubylczymi Kanakami, osiadłą od wielu pokoleń ludnością o korzeniach europejskich oraz niedawno przybyłymi, którzy wychowali się w Europie kontynentalnej – przypominał Krzysztof Kokoszczyński.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 04.11.2018

Godzina emisji: 10:06

Polecane

Wróć do strony głównej