Główne elementy porozumienia ws. Brexitu gotowe
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że negocjacje ws. umowy regulującej warunki brexitu zmierzają ku końcowi, ale - jak dodała - dochodzenie do porozumienia było "ogromnie trudne". Toczące się rozmowy komentował w Polskim Radiu 24 Kamil Zajączkowski, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-11-14, 11:45
Posłuchaj
Szczegóły propozycji nie zostały jeszcze przekazane opinii publicznej, ale według doniesień zakłada ona, że w razie braku innego porozumienia w okresie przejściowym pomiędzy wyjściem W. Brytanii z UE a grudniem 2020 roku całe Zjednoczone Królestwo pozostałoby tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, aby uniknąć powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.
Unia Europejska chce mieć pewność, że opuszczając ją Wielka Brytania nie ograniczy swobody ruchu przez granicę Irlandii Północnej z państwem irlandzkim - oświadczył we wtorek w Bratysławie unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.
Były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który jest jednym z przywódców zwolenników Brexitu, ocenił jednak, że takie rozwiązanie sprowadzałoby Wielką Brytanię do poziomu "wasala" Wspólnoty.
Kamil Zajączkowski podkreślał, że obie strony musiały pójść na kompromis. - Nie wiemy w tej chwili jaki będzie tekst ostateczny porozumienia, a właśnie niuanse w nim zawarte mogą być decydujące. Wydaje się, że najważniejszym wyzwaniem dla premier Theresy May to opozycja nie tylko wewnątrz partii ale i własnego rządu. Wszystko rozbija się o kwestie unii celnej, przeciwko której protestują zwolennicy twardego Brexitu. Będą ustępstwa z obu stron. Unia Europejska nie mogła pójść na rezygnację z unii celnej i jednocześnie pozostawić kwestie formalnej współpracy z Irlandią, niezbędny jest tu kompromis, jego brak groziłby przesileniem politycznym w Wielkiej Brytanii i nawet upadkiem rządu. Theresa May przez dłuższy czas walczyła o to, aby ostateczna umowa ws. Brexitu nie musiała być głosowana w Izbie Gmin, zdawała sobie sprawę, jaki byłby tego skutek. Ostatecznie jednak głosowanie jest niezbędne i poczekałbym z komentarzami, batalia w Izbie Gmin będzie ostra – komentował gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki
PR24/ka
____________________
REKLAMA
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji: 11:06
REKLAMA