more_horiz

Ekspert: każdy sposób ograniczania emisji CO2 jest dobry

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:02
- Każdy sposób ograniczania emisji dwutlenku węgla, która kosztuje nas coraz więcej, jest dobry - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki. 
Audio
  • 11.12.18 Dr Maciej Sokołowski: każdy sposób ograniczania emisji CO2 jest dobry
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Polski rząd liczy, że realizacja programu Czyste Powietrze przyczyni się do znaczącej redukcji zużycia energii i emisji CO2. Na szczycie COP24 ze strony ministrów padły m.in. zapowiedzi, że finansowanie termomodernizacji budynków ruszy już w styczniu 2019 roku. 

- Każdy sposób ograniczania emisji dwutlenku węgla, która kosztuje nas coraz więcej, jest dobry. Oczywiściem, musimy też wybierać. Nasza droga prowadzi poprzez efektywność energetyczną, która jest nazywana najtańszym paliwem. Nie emitujemy bowiem, produkujemy mniej drogiej energii, której cena zawiera koszt emisji CO2. A na cenę emisji mamy coraz mniejszy wpływ, jej cena jest sterowana w sposób rynkowy - wskazywał na naszej antenie dr Maciej Sokołowski. 

Ekspert podkreślał przy tym, że przeciwdziałanie różnego rodzaju zanieczyszczeniom powietrza, w tym smogowi, z którym boryka się wiele polskich miast, musi być kompleksowym działaniem. - To wymaga termomodernizacji, połączonej z efektywnością energetyczną. Ważny jest również rozwój ciepłownictwa, czyli ograniczanie palenisk indywidualnych na rzecz scentralizowanego wytwarzania ciepła, emitowania różnego rodzaju substancji w sposób kontrolowany w kontekście ochrony środowiska - podkreślał dr Sokołowski. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, otwierając w polskim pawilonie na COP24 serię wydarzeń pod tytułem "Działania, finansowanie, technologie dla czystego powietrza" podkreślił, że walka ze smogiem o tyle łączy się z polityką klimatyczną, że w jej ramach planuje się spadek zużycia energii na ogrzewanie.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/zz

----------------------------

Data emisji: 11.12.18

Godzina emisji: 16.15


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem