Prof. Jacek Zaleśny: za wychowanie dzieci odpowiada normalna rodzina, a nie związki homoseksualne

2019-03-18, 13:34

Prof. Jacek Zaleśny: za wychowanie dzieci odpowiada normalna rodzina, a nie związki homoseksualne
Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Rodzina odpowiada za wychowanie własnych dzieci, a nie jakieś związki homoseksualne. Jest też niedopuszczalne, żeby szkoła, która ma wspomagać rodziców, kreowała alternatywne i nieakceptowane przez nich wzorce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny z Instytutu Nauk Politycznych UW. Podczas konwencji partii prezes PiS oświadczył, że jego ugrupowanie jest przeciwko warszawskiej karcie LGBT+ i nie zgodzi się na małżeństwa jednopłciowe oraz adopcję przez nie dzieci. Do tematu odnieśli się również publicyści: Karol Gac (DoRzeczy) oraz Grzegorz Osiecki (DGP).

Posłuchaj

18.03.19 Publicyści o konwencji PiS w Katowicach i wypowiedzi Pawła Rabieja
+
Dodaj do playlisty

"Otóż my chcemy jasno powiedzieć: tu mówimy nie!, a już w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci" - oświadczył Jarosław Kaczyński. "Wara od naszych dzieci!" - dodał prezes PiS. Jarosław Kaczyński odwołał się tym samym do słów wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, który powiedział, że najpierw trzeba przyzwyczaić ludzi "iż związki partnerskie to nie jest samo zło, a potem łatwiej będzie o kolejne kroki, o równość małżeńską z adopcją".

Powiązany Artykuł

rabiej 1200 pap.jpg
Najpierw związki partnerskie, potem adopcja dzieci? Kontrowersyjne słowa Pawła Rabieja

- Deklaracja LGBT+ jest niezgodna z przepisami prawa polskiego. W wielu aspektach naruszane zapisy Konstytucji: art. 10 - kwestie podziału władzy, art. 18 - prawa rodziny, art. 30 - godność człowieka, art. 48 - prawa dziecka. Władze publiczne muszą więc reagować - podkreślił prof. Jacek Zaleśny. Politolog zaznaczył również, że za program nauczania w szkołach odpowiada ministerstwo. - To nie jest coś, co leży w gestii władz miejskich - dodał.

Karol Gac stwierdził, że Rafał Trzaskowski podpisaniem deklaracji LGBT zapoczątkował pewien ciąg zdarzeń i tematy światopoglądowe zdominowały polską debatę publiczną. - Trudno się dziwić, ponieważ są to rzeczy, które zawsze będą dzielić społeczeństwo. Korzystają na tym partie polityczne, bo to mobilizuje elektoraty - zauważył publicysta. Gość programu stwierdził, że w długofalowej perspektywie więcej na tym sporze zyska Prawo i Sprawiedliwość. - Koalicja Europejska jest niespójna i ma problemy z odniesieniem się do konkretnych wypowiedzi swoich polityków. Świetnym tego przykładem jest wywiad Pawła Rabieja, który bardzo mocno zamącił po stronie opozycji - ocenił.

Powiązany Artykuł

pap jarosław kaczyński 1200.jpg
7x24. Konwencja PiS w Katowicach. Komentarze polityków

- Stan zapalny między głównymi obozami politycznymi jest na tyle duży, że niektórzy politycy zawsze będą szli o krok za daleko. Z punktu widzenia Prawa i Sprawiedliwości podniesienie tematów światopoglądowych było na pewno strategiczną decyzją popartą badaniem opinii publicznej - powiedział Grzegorz Osiecki. Publicysta podkreślił również, że w kampanii wyborczej zawsze się wykorzystuje słabości przeciwnika.

Deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT+), którą podpisał prezydent Warszawy Rafała Trzaskowskiego składa się z 12 punktów. Przewiduje m.in. utworzenie hostelu dla osób LGBT, które utraciły dach nad głową, uruchomienie programu "Latarnik" w szkołach i patronat ratusza nad Paradą Równości.

Powiązany Artykuł

Bronisław WIldstein 1200.jpg
Bronisław Wildstein: deklaracja LGBT to pełzająca rewolucja, element zasadniczej zmiany społecznej

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Samuel Pereira.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 11.09, 11.35

Polecane

Wróć do strony głównej