Dr Łukasz Jasina: Rosja stara się przysłonić Zbrodnię Katyńską

- Katyń jest jednym z niewielu miejsc, gdzie zbudowano memoriał ku czci Sowietów zamordowanych we własnym państwie. Od roku 1990 Rosja starała się też znaleźć "polskie katynie", stąd mit dotyczący ludobójstwa jeńców w 1920 roku. Niemniej Zbrodnia Katyńska nie jest w Rosji już atakowana, ale stosunek do niej jest bardzo przykry - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Łukasz Jasina.

2019-04-07, 15:05

Dr Łukasz Jasina: Rosja stara się przysłonić Zbrodnię Katyńską
8.04.18 - XI Katyński Marsz Cieni w Warszawie w hołdzie zamordowanym przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

7.04.19 Dr Łukasz Jasina o Zbrodni Katyńskiej
+
Dodaj do playlisty

Ponad 400 rekonstruktorów z całego kraju, w historycznych mundurach weźmie w niedzielę udział w XII Katyńskim Marszu Cieni, który przejdzie ulicami stolicy. Jak podkreślają organizatorzy, Katyński Marsz Cieni jest hołdem dla blisko 22 tys. polskich jeńców zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Powiązany Artykuł

katyń free DOB.jpg
XII Katyński Marsz Cieni w Warszawie. Ku pamięci ofiar sowieckich zbrodni

Rosja oficjalnie przyznała się do Zbrodni Katyńskiej. - Uznali ją prezydenci  Borys Jelcyn i Władimir Putin. Z drugiej strony Rosja stara się zbrodnię przysłonić. Putinowska Rosja nie przyzna się do niczego więcej i będzie starała się przykryć efekty wcześniejszych przyznań - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - zamordowali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego.

REKLAMA

Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski

Data emisji: 7.04

REKLAMA

Godzina emisji: 13.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej