Dr Paweł Ukielski o obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
- Najważniejsze w tych dniach są spotkania z powstańcami. To są ostanie lata, kiedy możemy to zrobić, w tym roku liczymy na obecność i czynne uczestnictwo w obchodach kilkuset powstańców. Zależy nam także na tym, by obchody stanowiły sztafetę pokoleń, a powstańcy mieli poczucie, że młodzi ludzie są z nimi i chcą nieść ich ideały dalej, w wolnej Polsce – mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
2019-07-24, 12:15
Posłuchaj
1 sierpnia będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia całe miasto zatrzyma się, by o godzinie ''W'' upamiętnić tych, którzy walczyli. Hołd bohaterom oddany będzie także na cmentarzach, pod tablicami upamiętniającymi czy pomnikami. Jednak uroczystości będą trwały nie tylko 1 sierpnia. Koncert, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne – wszystko po to, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia
Dr Paweł Ukielski komentował plan obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. – Program od lat jest tak zróżnicowany i bogaty właśnie po to, aby każdy mógł znaleźć dla siebie taki sposób oddawania hołdu powstańcom, który odpowiada mu najbardziej. Powstanie Warszawskie to mit heroiczny, który bardzo mocno wrósł w pamięć i nawet w momencie, gdy historia odgrywała mniejsza rolę w debacie publicznej, cały czas istniał. Wydobycie go na powierzchnie z całą pewnością się powiodło, począwszy od 60. rocznicy Powstania, gdy Muzeum zostało otwarte. Udało się nam zerwać ze stereotypem celebracji powstania w sposób oficjalno-koturnowy – zaznaczył gość audycji.
- Dla młodych ludzi jest to wydarzenie, w którym nie ma półcieni, jest walka dobra ze złem. Powstańcy wiedzieli, ze aby zrealizować w przyszłości swoje cele życiowe, muszą podjęć walkę o wartości fundamentalne i uniwersalne, takie jak godność, niepodległość, demokracja, kładąc na szali swoje życie. To jest jasny przekaz. Z drugiej strony stały dwie machiny totalitarne, które po raz ostatni podczas drugiej wojny Światowej, de facto podjęły współpracę – przypomniał dr Paweł Ukielski.
Program obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
____________________
Data emisji: 24.07.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 11:35
Polecane
REKLAMA