X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wspomnienia z powstania. Entuzjazm i radość przeplatały się z dramatem ofiar

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:10
W związku z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Lajer, kombatant. Weteran walk powstańczych opowiadał o swoich przeżyciach związanych z rozpoczęciem zbrojnego zrywu.
Audio
  • 1.08.19 Andrzej Lajer: Entuzjazm i radość przeplatały się z tragedią ofiar
Barykada powstańcza
Barykada powstańczaFoto: PAP/CAF

Andrzej Lajer jest weteranem Powstania Warszawskiego. Żołnierz należał do Zgrupowania "Chrobry II". W swoim wspomnieniu relacjonuje z ogromną precyzją przebieg pierwszego dnia powstania.

Paweł Ukielski: Niemcy nie odpowiedzieli za zbrodnie popełnione podczas powstania
Paweł Ukielski
Paweł Ukielski: Niemcy nie odpowiedzieli za zbrodnie popełnione podczas powstania

Dwa światy podczas Powstania Warszawskiego

Jak relacjonuje kombatant, pierwsze strzały padły długo przed Godziną "W", o 10 rano przy ulicy Niemcewicza. Pan Andrzej wspomina pierwsze dni Powstania Warszawskiego, przedstawiając je jako dwa światy. Z jednej strony dało się zauważyć entuzjazm i radość mieszkańców Warszawy, którzy wywieszali flagi i cieszyli się ze skutecznych walk powstańców z Niemcami.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego". 1 sierpnia. Czyta autor, Miron Białoszewski

- Jest nie do uwierzenia, że działy się takie przyjemne rzeczy, a obok, gdzie padały granaty, albo strzały - bo były ze wszystkich stron - odgrywała się tragedia - wspomina weteran.

Nie wszyscy Niemcy byli źli

Pan Andrzej Lajer podkreśla, nie wszyscy Niemcy byli źli i nie wszystko było zawłaszczone przez Hitlera. Kombatant opowiedział historię znajomości jego ojca z SS-manem, który nosił nazwisko Layer. Niemiecki żołnierz uznał, że musi to być jakaś rodzina i zapoznał się bliżej z ojcem pana Andrzeja.

Odszkodowania od Niemiec za Powstanie Warszawskie?

Andrzej Lajer, zapytany przez Tadeusza Płużańskiego o wnioski i konsekwencje Powstania Warszawskiego, nawiązał do zagadnienia reparacji i odszkodowań wojennych.

- Uważam, że odszkodowanie, któtre dostaliśmy od Związku [Sowieckiego], było wielkim oszustwem. Polska nie mogła się wtedy nie zgodzić na przedstawione warunki. Było powiedziane: 100 proc. odszkodowania bierze Rosja, z tego 15 oddaje Polsce. To było przekłamanie, to było straszne - mówił Pan Andrzej.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

***

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 13:36

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

[REPORTAŻ] Admirał Józef Unrug. Obrońca polskiego wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 21:49
W magazynie Studia Reportażu i Dokumentu przypomnienie postaci adm. gen. Józefa Unruga. W 2018 roku obchodziliśmy setną rocznicę powstania polskiej Marynarki Wojennej. Wśród jej oficerów, którzy odegrali szczególną rolę w naszej historii, był właśnie adm. Unrug.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Odziemkowski: bez powstania Warszawa stałaby się miastem-twierdzą

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 10:07
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego gościem Polskiego Radia 24 był prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Historyk omówił tło historyczne zbrojnego wystąpienia mieszkańców Warszawy w 1944 roku.
rozwiń zwiń