X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Wolna-Sroka o wyroku TSUE ws. frankowiczów: kredytobiorcy dowiedzą się o swoich prawach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:40
- Głównym roszczeniem jest unieważnienie umowy. Nie można bowiem zalegalizować czegoś, co od początku jest nieważne. Kredytobiorca ma zwrócić tyle, ile bank mu wypłacił, w złotówkach. To bardzo duże ułatwienie dla kredytobiorcy - stwierdziła mec. Anna Wolna-Sroka, adwokat.
Audio
  • 03.10.2019. Gość: mec. Anna Wolna-Sroka, adwokat
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, marekusz

Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W wyroku Trybunał stwierdził, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego". 

Frankowicze wygrywają 80-90 proc. spraw

O tym, co oznacza wyrok dla blisko 900 tys. frankowiczów w Polsce, mówiła Anna Wolna-Sroka, adwokat specjalizująca się w sporach sądowych dotyczących kredytów powiązanych z kursem waluty obcej. - Dzięki wyrokowi TSUE, więcej kredytobiorców dowie się o swoich prawach i o tym, z czym mogą iść do sądu - stwierdziła prawniczka, która po decyzji spodziewa się efektu frankowego tsunami. Jej zdaniem, ilość pozwów kierowanych teraz przez frankowiczów do sądów zwiększy się. Będą też kontynuowane procesy, które do czasu decyzji TSUE zostały zawieszone. 

<<CZYTAJ TAKŻE>>Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Czego mogą przed sądami dochodzić osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach?  - Głównym roszczeniem jest unieważnienie umowy. Nie można zalegalizować czegoś, co od początku jest nieważne. Skutek: kredytobiorca ma zwrócić tyle, ile bank mu wypłacił, w złotówkach. To bardzo duże ułatwienie dla kredytobiorcy - stwierdziła  mec. Anna Wolna-Sroka. - Od kilku lat prowadzimy w naszej kancelarii sprawy dot. frankowiczów. 80-90 proc. kończyło się dotychczas wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców - dodała.

franki szwajcarskie zdj. ilu. shutterstock 1200.jpg

Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Kredyt należy spłacać cały czas

Gość PR24 udzieliła też kilku praktycznych rad tym Polakom, którzy zaciągnęli kredyt denominowany we frankach i czują się pokrzywdzeni przez bank. - Sytuacja osób, które zaciągnęły tzw. kredyty frankowe, jest taka, że muszą wystąpić w swojej sprawie na drogę sądową. Sąd może wydać wyrok w zakresie nieważnienia umowy kredytowej lub "odfrankowania" kredytu - wyjaśniła prawniczka, która apelowała o to, żeby się nie zniechęcać. - W pierwszej instancji proces trwa średnio 2 lata, w drugiej - rok. Zniechęcać się nie należy, a kredyt trzeba spłacać cały czas, bo w innym wypadku bank może wypowiedzieć nam w tym czasie umowę - przestrzegała mec. Anna Wolna-Sroka.

Anna Wolna-Sroka ma wieloletnie doświadczenie procesowe zdobyte w sporach cywilnych i gospodarczych. Jest członkiem Forum Prawników Finansowych, a także sekcji prawa finansowego i bankowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki. 

Data emisji: 3.10

Godzina emisji: 11.35

Polskie Radio 24/ IAR/tb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W jaki sposób frankowicze mogą dochodzić swoich praw?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 15:05
Gdzie i w jaki sposób osoby, które posiadają tzw. kredyty frankowe mogą szukać pomocy? Jakie przepisy pomogą w dochodzeniu praw? O tych kwestiach, a także na temat proponowanych zmian w tzw. ustawie frankowej, mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Lach, reprezentujący frankowiczów przed sądami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nisztor pyta". Czy frankowiczów czeka przełom?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:43
O trudnej sytuacji frankowiczów i wyczekiwanej decyzji TSUE w tej sprawie rozmawiali goście audycji "Nisztor pyta", a byli nimi Marian Szołucha, ekonomista i mecenas Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy, reprezentujący frankowiczów w sporach z bankami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy frankowiczów czeka przełom? Dziś ważna decyzja TSUE

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 07:14
Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi orzeczenie dotyczące kredytów frankowych. Kilka miesięcy temu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny Trybunału i była ona korzystna dla frankowiczów. Sędziowie z Luksemburga mogą wziąć pod uwagę tę opinię, co dzieje się w większości przypadków, ale nie muszą.
rozwiń zwiń