Marek Zuber: państwa strefy euro wciąż mają problemy z wyjściem z kryzysu, bo były zadłużone przed rokiem 2008

2019-10-21, 14:30

Marek Zuber: państwa strefy euro wciąż mają problemy z wyjściem z kryzysu, bo były zadłużone przed rokiem 2008
Marek Zuber, ekonomista. Foto: Polskie Radio

-USA po raz pierwszy od II wojny światowej odnotowują od 10 lat, stały wzrost gospodarczy - powiedział ekonomista Marek Zuber, poniedziałkowy gość PolskiegoRadia24

Posłuchaj

Marek Zuber mówił o innowacyjności amerykańskiej gospodarki oraz o problemach strefy Euro w wyjściu z recesji roku 2008
+
Dodaj do playlisty

W opinii Marka Zubera problemy strefy Euro są o wiele większe niż konsekwencje wojny handlowej USA-Chiny dla amerykańskiej gospodarki. -Jej siłą jest niezwykła innowacyjność, to prawdziwa gospodarka 4.0. Tu nie chodzi tylko o słynną Dolinę Krzemową, bo takich ośrodków jest tam znacznie więcej, ale o większą niż w Europie skłonność do podejmowania ryzyka i liczenia się z upadłością. Dotyczy to także tworzenia i oceny przeżywalności start-up'ów. Dla wielu banków zza oceanem takie doświadczenie może skutkować dodatkowymi punktami przy ocenie zdolności kredytowej jakiejś firmy. W Europie takie zdarzenia traktowane są tylko jako obciążenie - powiedział Marek Zuber.

Eksport ropy i gazu pomaga Waszyngtonowi

Marek Zuber przypomniał, że to "rewolucja łupkowa" pozwoliła Ameryce stać się z importera, poważnym eksporterem ropy i gazu. Na pytanie prowadzącego audycję dlaczego strefa euro ma wciąż problemy z powrotem koniunktury sprzed globalnego kryzysu, ekonomista przypomniał jak wiele krajów Eurolandu było zadłużonych jeszcze przed rokiem 2008. W jego opinii to, że USA z 320 milionami mieszkańców wciąż są w pierwszej dziesiątce najbogatszych krajów świata per capita oraz pod względem PKB, jest dowodem na bardzo skuteczny i egalitarystyczny system redystrybucji bogactwa narodowego. Bo te bogatsze od Ameryki kraje jak Katar lub Norwegia mają tylko po kilka milionów obywatel - Tak potężna, innowacyjna i elastyczna gospodarka to ogromny sukces USA.  Mogą to zawdzięczać także nie ingerowaniu polityków w decyzje FED - stwierdził znany ekonomista. Jego zdaniem kryzys z roku 2008 tylko dramatycznie zwiększył wcześniejsze zadłużenie Grecji, Hiszpanii, Włoch i Francji. Bo kraje o zdrowych finansach publicznych takie jak np. Australia odnotowały wzrost zadłużenia z 10 do 25 % PKB. 

Wojny handlowe mniej szkodliwe niż brexit

W opinii Marka Zubera o złych nastrojach w Niemczech związanych ze zbliżającą się recesją gospodarczą może świadczyć coraz gorszy wskaźnik PMI, który jest już poniżej 50 punktów. A także boleśnie odczuwany przez Berlin wyraźny spadek eksportu do Wielkiej Brytanii, związany z nieuchronnym brexitem. W opinii ekonomisty Niemcy nie mają pełnej recesji, bo ta jest oceniana na podstawie trzech kwartałów spadków produkcji liczonych rok do roku. Ale trudno spodziewać się aby po wyjściu Londynu ze struktur UE, jakiś kraj lub miasto zajęło miejsce londyńskiego City. - Co prawda może nastąpić przeprowadzka niektórych firm z Wielkiej Brytanii na kontynent, ale trudno będzie zastąpić City jako globalne centrum finansowe, bo to jest raj podatkowy - powiedział Marek Zuber.  Ale coraz większe problemy niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, od lat najsilniejszego w Europie kładą się cieniem na stanie całej gospodarki naszego zachodniego sąsiada. I dziś można uznać, że francuskie firmy samochodowe po fuzjach takich firm jak PSA i Opel lub Nissan-Renault, potrafią skuteczniej bronić swojej pozycji rynkowej. 

Polska chmura narodowa czy tylko polski łącznik do globalnych firm

Marek Zuber nie krył swojego rozczarowania, że polska Chmura Krajowa przez podpisanie umowy o bliskiej współpracy z Google, nie będzie już w pełni autonomicznym, polskim projektem, co jest sporym odejściem od pierwotnych założeń PKO BP oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. -Przypomina mi to szumne hasła o milionie polskich samochodów elektrycznych, a jak się później okazało ten jedyny będzie projektowany w Niemczech. Jeżeli coś ogłaszamy to musimy mieć świadomość naszych własnych ograniczeń. W przypadku polskiego przemysłu motoryzacyjnego jego rozwój ogranicza brak pracowników, który dziś jest największą barierą wejścia do Polski dla zagranicznych inwestorów - stwierdził Marek Zuber 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Gospodarzem programu był Antoni Trzmiel 

PolskieRadio24/Antoni Trzmiel/SW

       

Polecane

Wróć do strony głównej