more_horiz

Prof. Mieczysław Ryba: twórczość Olgi Tokarczuk jest zaangażowana ideowo

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 10:21
- Treści, które niesie twórczość Olgi Tokarczuk są zakotwiczone w lewicowej części świata, a więc będą one wykorzystywane w grze politycznej i będą stanowiły element walki ideowej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL.
Audio
  • 11.12.2019 Prof. Mieczysław Ryba o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk i pomyśle nadania obywatelstwa zwierzętom
Ольга ТокарчукFoto: PAP/EPA/Anders Wiklund / POOL

Gość Polskiego Radia 24 mówił o uhonorowaniu pisarki Olgi Tokarczuk Nagrodą Nobla. - Jest to temat ideologiczny, a więc także polityczny. Jej poglądy są ulokowane zdecydowanie po lewej stronie sceny politycznej. Każde dzieło sztuki podlega ocenie. Z pewnością jest duma z otrzymania Nobla, ale toczy się tutaj walka ideowa. Nagroda Nobla od pewnego czasu jest elementem kreowania pewnej rewolucyjnej wizji - uważa.

"Zakotwiczone treści"

Maciej Kawecki 1200.jpg
Mowa noblowska Tokarczuk. Dr Kawecki: nie sądziłem, że pojawi się temat cyberbezpieczeństwa

- To nie jest tak, że realna dyskusja nad sztuką jest bez znaczenia. Od strony artystycznej nie jestem ekspertem, ale treści, które ona niesie, są zakotwiczone w lewicowej części świata - podkreślił.

- Faktem jest, że twórczość Olgi Tokarczuk jest zaangażowana ideowo, a więc jest i będzie wykorzystywana w grze politycznej. Mamy do czynienia z frontalną wojną kulturową. Jest to system naczyń połączonych - zaznaczył politolog.

"Świat zwariował"

Tematem rozmowy była również wypowiedź prof. Magdaleny Środy o nadawaniu obywatelstwa zwierzętom. - Świat lewicy w imię cenzury zakaże się z tego śmiać. Niesie się pewną wizję świata, a później powstają wokół tego teorie. Już dawniej były postulaty, aby małpom nadać prawa osobowe. Świat zwariował, a ideologia rewolucji kulturowej wyrzuca z rozumienia świata Boga i zaczynają się niewyobrażalne kreacje - zwrócił uwagę.

pap_tygrys_cyrk1200.jpg
Piekarska: w tej kadencji Sejmu możliwy zakaz występów zwierząt w cyrkach

Jego zdaniem "nie chodzi o to, aby dopasować się do świata Zachodu. Trzeba stanąć na klasycznej wizji świata, a nie ideologii, która zawładnęła umysłami wielu akademików. Nicość podejmuje się do rangi bytu, a człowiek jest kimś, kto uciemięża matkę ziemię. Zmierza się do depopulacji".

- Wystarczy przyjrzeć się twórczości innego noblisty Henryka Sienkiewicza i wtedy będziemy widzieli, gdzie jest nasza cywilizacja - podsumował prof. Mieczysław Ryba. 

Więcej w nagraniu

***

Rozmawiał Michał Rachoń

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------------------

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 09:33

Zobacz także

Zobacz także