Dr El Ghamari: maleje zaangażowanie Trumpa na Bliskim Wschodzie
- W kontekście strategicznym dla Iranu najważniejsze jest to, żeby Amerykanie wyszli z Bliskiego Wschodu - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas). - Iran sam nie jest wstanie zachwiać porządkiem świata, ale przy wsparciu Rosji możliwe są różne scenariusze - ocenił z kolei Jarosław Wydra.
2020-01-08, 15:32
Posłuchaj
Świat obserwuje sytuację na Bliskim Wschodzie, gdzie po likwidacji Ghasema Solejmaniego, jednego z najważniejszych wojskowych w Iranie, przez Stany Zjednoczone, Iran odpowiedział atakiem na amerykańskie bazy. Region ten to od dawna pole wielkiej geopolitycznej gry największych mocarstw. Dodatkowo w Teheranie doszło do katastrofy ukraińskiego samolotu.
Powiązany Artykuł
Pentagon: prawdopodobnie nie ma ofiar irańskiego ataku na bazy USA
Magdalena El Ghamari: być może trzeba zrewidować naszą politykę w regionie
W opinii Magdaleny El Ghamari, "widać, że zaangażowanie Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie jest coraz mniejsze". - W to miejsce wchodzi automatycznie Turcja i Rosja jako ktoś, kto automatycznie zastępuje rolę Stanów Zjednoczonych - mówiła.
>>>[ZOBACZ TAKŻE] Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. "Bild": mógł zostać zestrzelony
- Jednocześnie Donald Trump robi twardy rozrachunek mówiąc: "zainwestowaliśmy, a nic z tego nie mamy" - oceniła ekspertka z zakresu arabistyki. W jej ocenie, być może "trzeba dokonać rewizji naszej polityki". - Zastanowić się, co z tym fantem zrobić, bo tam naprawdę jest coraz bardziej niebezpiecznie - podkreśliła.
REKLAMA
- Pamiętajmy, że polityka nie znosi próźni. Nikt nikogo nie zostawia na Bliskim Wschodzie w miejscach, które geostrategicznie są ważne i są bramą na wschód i zachód - stwierdziła na antenie PR24.
Jarosław Wojtas: Putin szuka sojuszników w tym regionie
Jak powiedział z kolei Jarosław Wojtas, ekspert ds. bezpieczeństwa, kontratak Iranu może być próbą "rozładowania gniewu ulicy, który było widać podczas pogrzebu generała". - Kultura, która dominuje na Półwyspie Arabskim i w Iranie, jest dość charakterystyczna. Tam osoba przywódcy jest bardzo ważna, posiada majestat niemalże królewski. Dlatego śmierć Ghasema Solejmaniego wywołała tak radykalne reakcje - podkreślił.
>>>[ZOBACZ TAKŻE] Po spotkaniu w BBN. Soloch: polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni
Ekspert zwrócił też uwagę na "kwestię aktywności Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie". - Putin stara się zdobyć sobie kolejnych sojuszników, wzmacniać tych przywódców, którzy albo są po jego stronie, albo mogą zacząć go wspierać. To ważna figura, może być w tej chwili niedoceniana. Zaangażowanie Rosji może przynieść dalsze, głębsze konsekwencje tego konfliktu - mówił na antenie PR24.
REKLAMA
Jarosław Wojtas uważa, że "Iran sam nie jest wstanie zachwiać porządkiem świata, ale przy wsparciu Rosji możliwe są różne scenariusze".
Zapraszamy do wysłuchania nagrań.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas), Jarosław Wojtas (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 08.01.2020
Godzina emisji: 14.10, 14.33
msze
REKLAMA
REKLAMA