"To obrona celibatu". Robert Tekieli o książce "Z głębi naszych serc"
- Celibat nie jest prawdą dogmatyczną. Celibat to tradycja kościoła. Mężczyzna, który jest ojcem, nie może być kapłanem - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta Polskiego Radia, odnosząc się do emocji, które wywołuje wydana właśnie książka „Des profondeurs de nos coeurs” ("Z głębi naszych serc").
2020-01-16, 13:03
Posłuchaj
W Watykanie doszło do polemiki wokół książki zawierającej wypowiedzi emerytowanego papieża Benedykta XVI, który sprzeciwia się odchodzeniu od celibatu kapłanów. Książka „Des profondeurs de nos coeurs” ("Z głębi naszych serc"), bo o niej mowa, rozważa zagadnienie celibatu kapłańskiego i ukazała się w środę nakładem francuskiego wydawnictwa Fayard.
Joseph Ratzinger, który w 2013 r. abdykował, oświadcza w książce, że nie może milczeć w sprawie celibatu. 92-letni emerytowany papież uważa, że celibat ma wielkie znaczenie, ponieważ pozwala kapłanom skoncentrować się na swoich obowiązkach, bo nie można jednocześnie realizować obu powołań, czyli kapłaństwa i małżeństwa.
"Obrona celibatu jest istotą"
Pojawiła się też informacja, że Benedykt XVI chce, by usunięto jego imię jako współautora. Drugi współautor publikacji, kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zapewnił, że konsultował to z Benedyktem XVI. Jednak według gościa audycji, Roberta Tekielego "kwestia współautorstwa książki jest kompletnie nieistotna".
- Benedykt XVI w książce, podobnie jak kardynał Robert Sarah, mówią jasno, że są w posłuszeństwie synowskim wobec Franciszka, wobec papieża. To dla każdego katolika jest rzecz oczywista. Jeśli kapłan ma kłopot ze swoim kapłaństwem, to zaczyna się od nieposłuszeństwa. Mamy do czynienia z dwoma wybitnymi postaciami Kościoła. Benedykt XVI zostanie papieżem zapamiętanym może równie mocno, jak Jan Paweł II. A kardynał Robert Sarah to nadzieja Kościoła, to być może przyszły papież - stwierdził Robert Tekieli. - Oni bronią celibatu. To jest istota, a nie jakieś marudzenie o współautorstwie - dodał.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bergogliańska rewolucja w Kościele katolickim
Znaczna część audycji została przeznaczona na omówienie znaczenia celibatu. Wymieniono Kościoły, gdzie stosunek do celibatu jest inny niż w Kościele rzymskokatolickim.
- Przez to mamy kapłaństwo dwóch kategorii. Benedykt XVI i Robert Sarah chcą przeciwstawiać się takiemu podziałowi, żeby kapłaństwo nie miało dwóch kategorii. Tego samego chce papież Franciszek, który bardzo zdecydowanie opowiedział się za celibatem. Cytował Pawła VI i nie ma wątpliwości, że papież Franciszek, całym sercem i całą swoją wolą, jest za celibatem - powiedział Robert Tekieli.
"Kościół szuka prawdy"
Media podkreślają, że książka "Z głębi naszych serc" jest odpowiedzią na propozycję dopuszczenia żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich w Amazonii, o czym dyskutowano trzy miesiące temu podczas synodu w Watykanie.
REKLAMA
Czytaj także:
Powiązany Artykuł
Watykan: papież Franciszek ma jasne stanowisko w sprawie celibatu księży
- Synod zajął się tą wyjątkową sytuacją. Są setki kilometrów, jak na Syberii, gdzie nie ma kapłanów. Tam kobiety rozdają komunię, bo kapłan może być raz na rok. Podobnie jest w Amazonii, a są środowiska, które chciałby to wykorzystać - zauważył Robert Tekieli. - Kościół szuka prawdy i zastanawia się, czy w interiorze amazońskim nie warto wypróbowanych diakonów, obserwowanych przez 15 lat. Czy im nie dać więcej? To osoby wyświęcone, ale wg mnie nie zasługują na prezbiteriat - stwierdził publicysta Polskiego Radia.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Robert Tekieli, publicysta Polskiego Radia
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA
PR24/PAP/IAR/tb
REKLAMA