more_horiz

Jarosław Wojtas: Rosja buduje swoją narrację na tragedii Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:11
- Dyplomacja Federacji Rosyjskiej chce wykorzystać rocznicę wyzwolenia Auschwitz do promocji swojego stanowiska. To element swoistej wojny informacyjnej przeciwko Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Audio
  • 21.01.2010 Jarosław Wojtas (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Brama główna obozu
Brama główna obozuFoto: shutterstock/ TMP - An Instant of Time

Prezydent Andrzej Duda na początku stycznia poinformował, że nie weźmie 23 stycznia w Jerozolimie udziału piątym Światowym Forum Holokaustu. Decyzję uzasadniał faktem, iż organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

7x24 190120 - 1200.jpg
Sellin: prezydent wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu

-  Tragiczne, że na tej wielkiej tragedii próbuje się budować alternatywną narrację, na ile zgodną z rzeczywistością, każdy jest w stanie sobie odpowiedzieć (..) Ta narracja będzie odbywała się coraz szerzej w przestrzeni publicznej. Trudno dzisiaj przewidzieć co będzie następnym krokiem ale tego typu działania mogą być wstępem do poważniejszego przedsięwzięcia. Większość społeczności międzynarodowej nie da się nabrać na tego typu propozycje. To jest pomyłka Federacji Rosyjskiej, ktoś błędnie założył, że ta opowieść zostanie kupiona – podkreślał Jarosław Wojtas.

Gość zaznaczył, że w tym kontekście ważne jest spotkanie w Davos jest przestrzenią, gdzie mogą się spotkać przedstawiciele wielu państw i przedsiębiorstw. - To miejsce gdzie można reprezentować polski punkt widzenia - stwierdził.

W tegorocznym, jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", udział wezmą niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw i rządów. Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jarosław Wojtas

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 14.09

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także