Politolog: opozycja chce zrobić z naszych rządzących "polexitowców"

- W przypadku Polski nie mówimy o żadnym polexicie, tylko o walce o nasze interesy, ale opozycja wykorzystuje to nazewnictwo przeciw władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gościem Polskiego Radia 24 był również dr Marcin Zaborowski (Uczelnia Łazarskiego).

2020-01-30, 13:03

Politolog: opozycja chce zrobić z naszych rządzących "polexitowców"
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagi. Foto: TheaDesign/ Shutterstock

Posłuchaj

Artur Wróblewski o brexicie (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Tematem audycji był brexit. - Polska nie odczuje z tego tytułu żadnych konsekwencji. Wielka Brytania nadal pozostanie natomiast częścią unii celnej. Europa nie zawaliła się i nie zawali. Nigel Farage co prawda wieszczył, że kolejna w kolejce jest Polska, ale też Duńczycy i Włosi, którzy są niezadowoleni z dyktatu niemieckiego. Polska jest raczej na końcu tej trójki - stwierdził Artur Wróblewski. 

"Miękki brexit"

Powiązany Artykuł

PAP PE brexit pożegnanie 1200.jpg
"Gdy raz wyjdziemy, już nigdy nie wrócimy". Brytyjscy europosłowie pożegnali się z PE

- Nie mówimy o żadnym polexicie, tylko o walce o nasze interesy, ale wykorzystuje to opozycja, by z rządzących zrobić "polexitowców". Pamiętajmy, że Niemcy najczęściej naruszają wolny rynek w Unii Europejskiej i nie wykonali niektórych postanowień TSUE, ale na nich się nie donosi i się o tym nie mówi. Żadna opozycja niemiecka nie wniosła tego do Komisji Europejskiej, żadni sędziowie czy ekolodzy. Niemcy bronią własnych interesów - podkreślił.

Mamy 73 europosłów z Wielkiej Brytanii, którzy przestaną nimi być. Jest to miękki brexit. Do końca 2020 r. jest czas na wynegocjowanie wstępnych warunków umowy o handlu w okresie przejściowym. Dla Polaków praktycznie nic się nie zmienia - zaznaczył amerykanista.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Michał Kleiber: brexit lekcją na przyszłość dla Unii Europejskiej

REKLAMA

Jego zdaniem "w przypadku Włoch czy Danii brexit może być pewną zachętą. Irytuje ich to, że Niemcy zarabiają, mają nadwyżki budżetowe. Tak samo brexit był efektem działań „sprzedajnych urzędasów”. Włosi nie mają sentymentów wobec UE. Dla nas to ambicja, Schengen, bycie prawdziwymi Europejczykami, natomiast tam sami obrzydzają sobie UE".

"Zniechęcający proces"

- W 2016 r., kiedy Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z UE, Donald Trump oznajmił, że oczekuje też, iż z UE wyjdą kolejne kraje. Nigel Farage wymienił Polskę, Danię i Włochy jako kandydatów do wyjścia z UE. Powinien jeszcze wymienić Czechy, bo jest tam bardzo sceptyczny stosunek wobec UE, zdecydowanie bardziej sceptyczny niż w Polsce - zwrócił uwagę dr Marcin Zaborowski.

Powiązany Artykuł

brexit 1200 pap.jpg
Zbigniew Kuźmiuk: brexit to bardzo poważne osłabienie Unii Europejskiej

- Moim zdaniem to, co widzieliśmy w procesie brexitu, jest zniechęcające dla innych krajów. Wielka Brytania ma zasięg globalny i to państwo z negocjacji z UE nie wyszło zwycięsko, a cały proces przedłużył się o 2 lata. Brytyjczycy wychodzą z UE na warunkach, które nie oni narzucili. 

- Ludzie są zmęczeni tym tematem. Najstarsza i najsilniejsza europejska demokracja kiepsko sobie z tym radziła. W programach eurosceptycznych ostatnich 10 lat widzieliśmy ewolucję. Teraz nie mówi się jawnie o wyjściu z UE, ale zamiast tego mówi się o reformach.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Ekspert ws. brexitu: Wielką Brytanię czeka intensywny okres

- Na chwilę obecną mamy zagwarantowane prawa dla osób, które zdobyły status legalnego pobytu w Wielkiej Brytanii. Wiem jednak, że to się może zmienić, dlatego radziłbym naszym rodakom, by zdobywali drugie obywatelstwo, aby czuli się bezpieczniej - zaapelował dr Marcin Zaborowski. 

Więcej w nagraniach.

* * *

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24", "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: Artur Wróblewski i dr Marcin Zaborowski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 11.09, 12.33

REKLAMA

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej