X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Absolutna końcówka mitu". Jastrzębowski o nagraniu rozmowy Kulczyk-Miller ws. Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 11:25
- Przez wiele osób, z nieznanych mi powodów, Lech Wałęsa jest postrzegany jako osoba rzeczywiście walcząca o naszą wolność. W rzeczywistości realizował swoje prywatne i partykularne interesy. Był również wykorzystywany przez grupy ludzi, którzy postanowili się przekształcić z komunistów w oligarchów - powiedział publicysta Sławomir Jastrzębowski.
Audio
  • Goście Michała Rachonia o nagraniu rozmowy Jana Kulczyka i Leszka Millera ("Temat dnia/Gość PR24")
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: shutterstock.com

"Lech Wałęsa nie skakał przez żaden płot. On mówi, że przeszedł boczną bramą, a mi nieżyjący już komandor Marynarki Wojennej mówił, że tak naprawdę to go przywieźli" - ujawnił były premier Leszek Miller w rozmowie z Janem Kulczykiem w Amber Room, do której dotarł portal tvp.info.

wałęsa 1200 free.jpg
Leszek Miller o współpracy Lecha Wałęsy z SB: są wystarczające materiały

- Informacja, którą należałoby potwierdzić w toku badań historycznych, że Wałęsa został dostarczony do Stoczni Gdańskiej przez Marynarkę Wojenną PRL funkcjonuje już od 30 lat. Mówiła o tym Anna Walentynowicz czy małżeństwo państwa Gwiazdów. Natomiast prof. Sławomir Cenckiewcz i Piotr Gontarczyk opisywali to w swoich książkach dotyczących agenturalnej współpracy byłego prezydenta z SB - wskazał Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.

Zaznaczył, że powyższa wiedza była również rozpowszechniana w postkomunistycznym establishmencie przez świadków historii, m.in. przez komandora Romualda Wagę.

"Marionetka i chłopiec na posyłki"

Na nagraniu można również usłyszeć, że film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" miał powstać po to, żeby wzmocnić pozycję Lecha Wałęsy i uwiarygodnić go w atakach na Jarosława Kaczyńskiego, a końcówka została na prośbę Kulczyka zmieniona.

Sławomir Jastrzębowski, na podstawie odsłuchanych nagrań, stwierdził, że wynika z nich, iż Lech Wałęsa był "swego rodzaju marionetką, chłopcem na posyłki, pacynką w rękach ubeków".

- To jest już chyba absolutna końcówka mitu Lecha Wałęsy, który przez wielu, z nieznanych mi powodów, jest postrzegany jako osoba, która rzeczywiście walczyła o naszą wolność. Wygląda na to, że realizował swoje prywatne i partykularne interesy. Był również wykorzystywany przez grupy ludzi, którzy postanowili przekształcić się z komunistów w oligarchów - wskazał publicysta.

Piotr Cywiński: przykład wynoszenia karłów moralnych na ołtarze historii

jedynka radosław fogiel 1200.jpg
"Magia Lecha Wałęsy dawno minęła". Radosław Fogiel o taśmach z Amber Room

Zdaniem Piotra Cywińskiego z tygodnika "Sieci", "na naszych oczach dokonało się ewidentne fałszerstwo historii". - Tak właśnie tworzona i materializowana jest legenda Wałęsy. (…) Mamy kolejny przykład wynoszenia karłów moralnych na ołtarze historii, kreowanie na świętych, przed którymi z największą czcią należy pochylać głowy - stwierdził.

Na fakt, że Lech Wałęsa był swego czasu największym wrogiem "Gazety Wyborczej", by w konkretnym momencie stać się "jej największym przyjacielem", zwrócił uwagę Dawid Wildstein z TVP. Tym momentem miała być chwila, gdy zaczęto mówić o agenturalnej przeszłości Wałęsy.

- Im bardziej jest umoczony, im więcej wychodzi groteskowych faktów z nim związanych, tym bardziej jest użyteczny dla "Wyborczej". Domyślam się, jak na nagrania zareaguje establishment związany z PO i lewicą. Ponownie odbędzie się przedstawianie byłego prezydenta jako największego bohatera, który jest sam i obalił wszelkie możliwe zło tego świata. Natomiast Wałęsa, na ujawnioną prawdę, będzie potrafił zrobić tylko jedno: zacznie znowu "pluć" na PiS – ocenił dziennikarz.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, Dawid Wildstein (TVP), Sławomir Jastrzębowski, publicysta, Piotr Cywiński ("Sieci") 
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 10.09

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Buła: Lech Wałęsa szkodzi sobie wystąpieniami publicznymi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 19:33
- Być może jest tak, że od któregoś momentu legendy, wielkie postaci powinny pilnować ramek, w których - dzięki historii - się znalazły i może dobrze jest wycofać się z działalności publicznej - powiedział Adam Buła w Polskim Radiu 24. W ten sposób odniósł się do występu Lecha Wałęsy na niedzielnej konwencji KO w Warszawie. Gościem "Debaty dnia" był także Bogumił Łoziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz opozycji antykomunistycznej: weryfikacja SB była czystą fikcją

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:55
- To przy Okrągłym Stole zapewniono bezkarność członkom Służby Bezpieczeństwa. (…) Weryfikacja i dekomunizacja nie dotknęły przedstawicieli postelity. Postelity, bo elitę wymordowano nam w Katyniu - powiedział Jacek Smagowicz, działacz opozycji niepodległościowej z okresu PRL.
rozwiń zwiń