Macierewicz: działanie przeciw pamięci o Żołnierzach Wyklętych to działanie przeciw Polsce
- Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami Wojska Polskiego. Nie były to więc grupy partyzanckie, należy się im hołd i pamięć - mówił w Polskim Radiu 24 marszałek Senior, Antoni Macierewicz.
2020-02-29, 15:26
Posłuchaj
1 marca, w niedzielę obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.
"Wszystko dzięki Lechowi Kaczyńskiemu"
Gość PR24 powiedział, że o Żołnierzach Niezłomnych wiedział od rodziny. - Dowiedziałem się głównie od ojca, który działał w strukturach konspiracyjnych Stronnictwa Pracy. Trzeba pamiętać jednak o inicjatywie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To dzięki niemu obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Trzeba też tu przywołać Ligę Republikańską - dodał były szef MON. Przypomniał tu pierwszą publikację jaka wyszła w 1995 roku. Były też publikacje w latach 70-tych np. w "Głosie".
Powiązany Artykuł
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź program obchodów
"Przeciwko Państwu"
- Nie tylko Adam Michnik walczył z pamięcią żołnierzy wyklętych. Duże zasługi z tą walką miała Maria Turlejska, agent sowiecki. Była ona promowana przez środowiska lewicowe w opozycji. Uważam, że w sejmie nie powinno mieć miejsce spotkanie Klubu Parlamentarnego Lewica i tygodnika "Przegląd" na temat polemiki o żołnierzach wyklętych - mówił.
- To nie jest spór historyczny tylko polityczny więc to działanie przeciwko państwu. Ci, którzy działają przeciwko pamięci żołnierzy wyklętych, działają ręka w rękę z Putinem - dodał marszałek Senior.
REKLAMA
"Pierwsze tak wielkie manewry"
Odnosząc się do manewrów wojsk amerykańskich na terenie Europy powiedział, że Defender-Europe 2020 to pierwsze tak wielkie manewry NATO na wschodniej flance. Będą one miały olbrzymie znaczenie by przygotować nas lepiej do obrony w razie zagrożenia.
- Nie wiem czy polskie władze zdecydują się wziąć udział w uroczystościach w Katyniu, ale jestem zaniepokojony dwuznacznością gry ze strony Rosji. Przypomina to działania przed wizytą prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 lat temu - powiedział odnosząc się do możliwej wizyty delegacji polskiego rządu w Katyniu w kwietniu.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 13.20
REKLAMA
PR24/jj
REKLAMA