more_horiz

Ekspert o koronawirusie: w Europie myślano, że scenariusz azjatycki nam nie grozi

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 15:37
- Wydaje się, że Polska ze swoim scenariuszem ws. koronawirusa idzie bezpieczniejszą linią, zakładając optymistycznie, że obywatele i instytucje publiczne mają jakąś sprawczość, by zahamować tę krzywą zachorowań - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Audio
  • Maria Libura: Europejczycy byli przekonani, że nie grozi im "scenariusz azjatycki" (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Puste półki w sklepach w Londynie
Puste półki w sklepach w LondynieFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Zagrożenie epidemią koronawirusa sprawia, że państwa europejskie wprowadzają coraz to nowe środki mające wpłynąć na powstrzymanie wzrostu zachorowań.

ke 1200 komisja europejska 1200 free.jpg
Pandemia koronawirusa. Będzie wspólny przetarg unijnych krajów na testy i respiratory

"Fatalistyczne podejście" i "optymistyczne" założenia

Maria Libura zauważyła, że "nikt w tej chwili nie wie, jaki będzie scenariusz (przebiegu epidemii - przyp. red.)". Wskazała, że poszczególne państwa różnie reagują na sytuację - za przykład podała Niemców, którzy zapowiadają skuteczną walkę, i Brytyjczyków, którzy "bardziej fatalistycznie" przewidują rozwój wydarzeń.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceszef Komisji Europejskiej objęty kwarantanną domową

- Wydaje się, że Polska ze swoim scenariuszem idzie bezpieczniejszą linią, zakładając optymistycznie, że obywatele i instytucje publiczne mają jakąś sprawczość, by zahamować tę krzywą zachorowań - oceniła gość PR24.

Uśpiona czujność Europy

Czy społeczeństwa europejskie będą umiały się dostosować do zalecanej kwarantanny? Maria Libura uważa, że być może europejskie społeczeństwa będą musiały wygasić swoją aktywność na jakiś czas.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rządowy program "LOT do domu". Szef MSZ: 30 tys. Polaków zgłosiło chęć powrotu

- Dopóki ta epidemia rozwijała się w Chinach i krajach azjatyckich, to w Europie oficjalna narracja i przekonanie były takie, że "nam ten scenariusz nie grozi" - wskazała ekspert. Jak tłumaczyła, w Europie uważano, że jest to region lepiej rozwinięty, z lepszą ochroną zdrowia. Jej zdaniem "to obniżyło czujność" Europejczyków.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Maria Libura, ekspert ds. zdrowia
Data emisji: 16.03.2020
Godzina emisji: 14.36

Polskie Radio 24/msze

Zobacz także

Zobacz także