X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceprezes IPN o incydencie w Twerze: Rosja chce narzucić światu swoją narrację o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 18:00
W rosyjskim Twerze usunięto tablice upamiętniające pomordowanych polskich policjantów. - Działania, które mają na celu wybielenie Rosji sowieckiej i jej spuścizny, nabierają na sile - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Prof. Krzysztof Szwagrzyk: musimy się domagać, aby Rosja uszanowała pamięć o sowieckich ofiarach (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK

Ministerstwo Spraw Zagranicznych protestuje przeciwko usunięciu w rosyjskim Twerze tablic upamiętniających pomordowanych polskich policjantów. W oświadczeniu MSZ czytamy, że nie ma zgody na próby relatywizacji historii II Wojny Światowej i tragicznego okresu stalinowskiego. Tablice upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej zdemontowano z budynku byłej lokalnej siedziby NKWD.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
artem_1200.jpg
Rosyjski działacz opozycyjny: nasze władze starają się zniszczyć pamięć o Katyniu

Wiceprezes IPN: Rosja chce narzucić swoją narrację

Do sprawy odniósł się wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Nazwał incydent "wrogim działaniem strony rosyjskiej". - Dochodzimy do momentu, w którym zaprzecza się nawet ewidentnym faktom historycznym - mówił.

Gość PR24 ocenił, że to informacja, która "pokazuje w jaką stronę, złą dla Polaków, zmierza Rosja ze swoją historyczną narracją". - Narracją, którą chce za wszelką cenę narzucić Europie i światu, wedle której Związek Sowiecki był państwem które jedynie walczyło z nazistowskimi Niemcami i wyzwalało poszczególne narody Europy i Świata - wskazał wiceprezes IPN.

"Powinniśmy się domagać, aby Rosja szanowała ofiary sowieckich zbrodni"

- Każda próba zwrócenia uwagi, że Związek Sowiecki ponosi odpowiedzialność za skalę zbrodni podczas II wojny światowej jest traktowana przez Moskwę jako atak na państwo rosyjskie. To bardzo, bardzo przykry fakt, wrogi dla Polski i Polaków - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Piotr Gliński o incydencie w Twerze: będziemy zdecydowanie protestować

Zdaniem gościa PR24 państwu polskiemu pozostaje "mówić, że narracja rosyjska jest fałszywa, nieoparta o realia historyczne tamtego czasu". - Powinniśmy się domagać, aby Rosja szanowała ofiary sowieckich zbrodni - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN

Data emisji: 09.05.2020

Godzina emisji: 17.06

Polskie Radio 24/ms, IAR

Czytaj także

Prezes IPN o zbrodni katyńskiej: chciano wyrwać Polsce duszę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:47
- Ci, którzy zginęli w Katyniu, nie wyparli się niepodległej Ojczyzny. Dlatego ich zamordowano. Zbrodnia katyńska była po to, by więcej wolnej Polski nie było - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń