X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Sędzia Stępkowski o sytuacji w SN: tzw. starzy sędziowie uprawiają zaawansowaną obstrukcję

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:01
- Tzw. starzy sędziowie mają wciąż większość w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Sądu Najwyższego. Sprawia to, że w drodze głosowania mogą podjąć każdą uchwałę i jednocześnie uniemożliwić podjęcie każdej innej, która im się nie podoba - powiedział sędzia Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.
Audio
  • Sędzia Aleksander Stępkowski o trudnościach w procesie wyłonienia komisji skrutacyjnej i postawie tzw. starych sędziów ("Temat dnia/Gość PR24")
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Pomimo kilku prób wciąż nie udało się wyłonić komisji skrutacyjnej, która zajmie się liczeniem głosów przy głosowaniu na kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Po siedmiu godzinach sobotnich obrad sędzia Kamil Zaradkiewicz, który im przewodniczył, ogłosił przerwę do wtorku do godz. 10.

Brak dobrej woli

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
"III RP walczy o swoje przetrwanie". Publicysta o sytuacji w Sądzie Najwyższym

Sędzia Aleksander Stępkowski podkreślił, że rozporządzenie stanowiące regulamin Sądu Najwyższego "wychodzi ze stosunkowo zdroworozsądkowych założeń", iż pewne proste czynności proceduralne, takie jak wyłonienie komisji skrutacyjnej, nie musi być przedmiotem szczegółowej regulacji.

- Zazwyczaj tego typu komisje wyłania się w drodze całkowitej koncyliacji, to czynności czysto techniczne. Dlatego ta regulacja na gruncie regulaminu była dość skąpa i niestety okazało się, że w przypadku występowania braku dobrej woli ze strony większości członków Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN lakoniczność regulacji została wykorzystana do uprawiania bardzo zaawansowanej obstrukcji prac - wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.

Tzw. starzy sędziowie mają wciąż większość w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów SN. Zwrócił na to uwagę sędzia Stępkowski. - Sprawia to, że w drodze głosowania mogą podjąć każdą uchwałę i jednocześnie uniemożliwić podjęcie każdej innej, która im się nie podoba - wyjaśnił.

"Obstrukcja proceduralna patologią wymiaru sprawiedliwości"

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
"Starsi sędziowie usiłują wykluczyć nowych”. Sędzia o sytuacji w SN

Dodał również, że chcą doprowadzić do uchwalenia regulaminu, który byłby niezgodny z postanowieniami regulaminu nadanego przez prezydenta w drodze rozporządzenia. Starają się, by wszyscy kandydaci byli wyłonieni w głosowaniu odrębnym dla każdego spośród nich i każdy z pretendentów miałby uzyskać ponad 50 proc. głosów.

- Oznaczałoby to, że tzw. starzy sędziowie mogliby wyłonić wszystkich pięciu kandydatów i w związku z tym byliby w stanie wykluczyć jakikolwiek udział nowych sędziów w pracach nad powołaniem nowego Pierwszego Prezesa SN. Ponadto przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego sędzia Kamil Zaradkiewicz kieruje zgromadzeniem, wydając na bieżąco zarządzenia w celu wyłonienia kandydatów. Jest to przedmiotem ogromnej krytyki ze strony sędziów dążących do podejmowania decyzji w drodze głosowania – zaznaczył.  

Sędzia Aleksander Stępkowski podkreślił, że "działania mające charakter obstrukcji proceduralnej są pewną patologią wymiaru sprawiedliwości".

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 14.18

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: sędzia Zaradkiewicz, jak nikt inny, gwarantuje bezstronność SN

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:22
- Prof. Kamil Zaradkiewicz, jak nikt inny, gwarantuje bezstronne i bezpieczne przeprowadzenie Sądu Najwyższego na drodze do wyłonienia nowego I prezesa tego sądu - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:35
Trzech sędziów powołanych zostało do Izby Dyscyplinarnej, dwóch - do Izby Karnej, a jeden - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgromadzenie sędziów ws. wyboru kandydatów na I Prezesa SN przerwało obrady

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 21:30
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przerwało obrady. Miało na nich wybrać komisję skrutacyjna niezbędną w procesie wyłaniania pięciu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Dwa odbyte dzisiaj głosowania nie wyłoniły członków komisji. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wznowi obrady jutro w południe.
rozwiń zwiń