more_horiz

Małgorzata Bonikowska o funduszu odbudowy: reakcja na spodziewany potężny kryzys

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:20
- Wszystkie kraje czują, że bez decyzji finansowych (...) nie uda się wyjść Europie z kryzysu gospodarczo-społecznego, w którym z powodu pandemii już się de facto znajdujemy - powiedziała w Polskim Radiu dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Dr Małgorzata Bonikowska o budżecie UE (Polskie Radio 24/Świata Pogląd)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro, by udźwignąć unijne gospodarki z kryzysu wywołanego epidemią. Polska ma otrzymać prawie 64 miliardy euro.

- To reakcja na potężny kryzys, którego się spodziewamy, ale też społeczne problemy wynikające ze wzrostu bezrobocia - powiedziała.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Jacek Saryusz-Wolski o planach KE: Polska będzie beneficjentem "koronafunduszu"

Politolog zwróciła uwagę, że "rozmawiamy o pakiecie" i poza dyskusją nt. pomocy dla krajów, które ucierpiały przez COVID-19, ustala się także kwestię "pieniędzy Unii Europejskiej dla państw członkowskich na następną »siedmiolatkę«".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Działania KE uzupełniają pomoc krajową". Ekspert o europejskim programie odbudowy

Na drodze "grupa skąpców"

- To, na co Komisja Europejska próbuje uzyskać zgodę, to zwiększenie unijnego budżetu. On miał do tej pory limit. Nie mógł przekraczać jednego procenta PKB Unii. Teraz KE proponuje zwiększenie tego do dwóch procent - mówiła gość PR24.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Jak podkreśliła, byłoby to duże wzmocnienie finansów UE. - Nie wiadomo, czy na to będzie zgoda, bo oczywiście kraje z tzw. "grupy skąpców" (Szwecja, Holandia, Dania, Austria - przyp. red.) nie są zachwycone tym wzrostem - mówiła. Inny problem polega na rozstrzygnięciu, czy zastrzyk do budżetu miałby postać grantów czy pożyczek, jak woleliby "skąpcy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 16.48

PR24/ms

Zobacz także

Zobacz także