Fundusz odbudowy europejskiej gospodarki. Prof. Raczkowski: środki większe niż w planie Marshalla
- Takiego planu w historii Europy jeszcze nie było. Mam na myśli wielkość środków, jakie Unia Europejska zamierza zaangażować. To główny program pomocowy pakietu na podniesienie europejskiej gospodarki, który szacowany jest na 2,4 biliona euro - powiedział prof. Konrad Raczkowski, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju.
2020-05-29, 12:08
Posłuchaj
"To dobry punkt startu do Planu Marshalla dla Unii Europejskiej" - napisał premier Mateusz Morawiecki, komentując projekty pomocowe Komisji Europejskiej.
"Takich pieniędzy jeszcze nigdy nie było"
Powiązany Artykuł
"Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE
Fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa ma wynieść 750 miliardów euro i pomóc w ożywieniu gospodarczym Europy. Polska jest jednym z trzech największych beneficjentów nowych propozycji po Włoszech i Hiszpanii. Nasz kraj ma otrzymać w formie bezzwrotnych grantów i pożyczek 63 miliardy 800 milionów euro, w samych grantach ponad 37,5 miliarda euro.
- Taki plan w historii Europy jeszcze nie miał miejsca. Mówię tu o wielkość środków, jakie Unia Europejska zamierza zaangażować. To główny program pomocowy pakietu na podniesienie gospodarki, który szacowany jest na 2,4 biliona euro. Takich pieniędzy jeszcze nigdy nie było - wskazał prof. Konrad Raczkowski.
Fundusze z pożyczki
Powiązany Artykuł
"Propozycje korzystne dla rozwoju Polski". Eksperci o budżecie UE i funduszu odbudowy
Gość Polskiego Radia 24 porównał projekt Unii Europejskiej do tzw. planu Marshalla, czyli programu Stanów Zjednoczonych mającego służyć odbudowie gospodarek krajów Europy zachodniej po II wojnie światowej. Ocenił, że dla naszego kontynentu środki z unijnego planu są zdecydowanie większe.
REKLAMA
- Mam na myśli nakłady ilościowe, netto. Nie mierzymy stosunku PKB. Jeśli chodzi o potrzebne środki na realizację programu, to Unia Europejska zmierza zaciągnąć pożyczki. Wyemituje obligacje i pozyska je na otwartym rynku długu, na rynku komercyjnym. Spłata będzie trwała od 2028 do 2053 roku. Wszystkie państwa członkowskie będą musiały wobec tego ponosić podwójną składkę wpłat do unijnego budżetu - wyjaśnił prof. Raczkowski.
Koło ratunkowe dla najbardziej zadłużonych krajów strefy euro
Powiązany Artykuł
Prof. Czesław Kłak: obecny plan budżetu UE to lepsza propozycja niż poprzednie
Podkreślił, że pieniądze pochodzące z funduszu odbudowy nie są darmowe, Polska "otrzyma instrument dostępu do taniego pieniądza". Stwierdził również, że jest to krok do stworzenia nieformalnej unii fiskalnej, która może w przyszłości przybrać postać formalną, jeżeli państwa członkowskie zgodzą się na zmianę traktatów.
- W rzeczywistości jest to też próba ratowania krajów południa przed bankructwem. Chodzi przede wszystkim o Włochy i Grecję. Obok Japonii oraz Portugalii są najbardziej zadłużonymi państwami świata. Ich bankructwo stawiałoby pod znakiem zapytania funkcjonowanie całej strefy euro, ale też Unii Europejskiej. Dlatego musimy wiedzieć, że otrzymując pieniądze z omawianego programu, godzimy się również na podzielenie ryzyka ratowania zagrożonych krajów - podkreślił ekonomista.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Konrad Raczkowski, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju
Data emisji: 29.05.2020
Godzina emisji: 11.09
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA