Uroczystość Bożego Ciała. Ks. Rytel-Andrianik: związana z polską tradycją, symbol wolności religijnej

- Poprzez Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa pokazujemy, że Jezus, który zmartwychwstał, cały czas jest pośród nas w Najświętszym Sakramencie. To publiczne wyznanie i świętowanie naszej wiary - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

2020-06-11, 11:03

Uroczystość Bożego Ciała. Ks. Rytel-Andrianik: związana z polską tradycją, symbol wolności religijnej
ks. Paweł Rytel-Andrianik . Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Ks. Paweł Rytel-Andrianik o historii oraz znaczeniu uroczystości Bożego Ciała ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Od XV wieku począwszy aż po dziś w Polsce, w dzień Bożego Ciała, ze wszystkich kościołów wychodzą uroczyste procesje i zmierzają do czterech ołtarzy ustawianych na zewnątrz świątyń.

Powiązany Artykuł

procesja 1200 eastnews.jpg
700 lat Bożego Ciała w Polsce, dziś w czasie pandemii. Poznaj historię

"Związane z polską historią i tradycją"

Przy każdym ołtarzu czytana jest lub śpiewana Ewangelia. Wiernym udziela się błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem, na wszystkie cztery strony świata. Ceremonia ta rozwijać ma kult Chrystusa w Eucharystii.

- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ukazuje, że Jezus, który zmartwychwstał, cały czas jest pośród nas w Najświętszym Sakramencie. To publiczne wyznanie i świętowanie naszej wiary. W polskiej historii uroczystość ta jest związana z naszą kulturą i tradycją. Procesje były symbolem wolności religijnej, a także wolności Polaków w ogóle - wskazał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Niezwykłość procesji

Powiązany Artykuł

Boże Ciało 1200.png
"Było niemal świętem państwowym". Boże Ciało w dawnej Polsce

Polskie procesje Bożego Ciała są bardzo uroczyste, okazałe i piękne. Niesie się w nich chorągwie kościelne i przybrane kwiatami obrazy religijne. W pochodach tłumnie uczestniczą w nich wierni, a wśród nich wojskowi i strażacy w galowych mundurach. Nie brakuje również orkiestr oraz dziewczynek sypiących kwiaty i ministrantów z dzwonkami.

REKLAMA

W oknach i na balkonach domów znajdujących się przy drodze lub ulicy, którymi przechodzi procesja, umieszcza się symbole religijne i kwiaty.

Więcej o historii i obrzędach związanych z uroczystością Bożego Ciała w całej rozmowie z ks. Pawłem Rytelem-Andrianikiem.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Data emisji: 11.06.2020
Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej