Dr Tomasz Żukowski: Rafał Trzaskowski nie jest chadekiem, tylko centrolewicowym liberałem

2020-06-23, 15:23

Dr Tomasz Żukowski: Rafał Trzaskowski nie jest chadekiem, tylko centrolewicowym liberałem
Doktor Tomasz Żukowski. Foto: PR24/RB

- Rafał Trzaskowski jest kandydatem wyraziście centrolewicowym. On tak naprawdę nie jest chadekiem, chociaż jego partia należy do takiej frakcji w Parlamencie Europejskim, on jest tak naprawdę liberałem i to centrolewicowym liberałem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Powiązany Artykuł

urna wyborcza głosowanie free shutter 1200 .jpg
Wybory prezydenckie 2020. Ostatni dzwonek na dopisanie się do spisu wyborców

Posłuchaj

Dr Tomasz Żukowski o sondażach w kontekście wyborów prezydenckich 2020 ("Temat dnia / Gość PR24") 22:21
+
Dodaj do playlisty

Zbliżają się wybory prezydenckie, pojawia się także coraz więcej sondaży, z którym wynika, że niemal na pewno w II turze spotkają się prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Z sondaży wynika równocześnie, że największe szanse na pokonanie Andrzeja Dudy miałby w II turze Szymon Hołownia. O sondażach, elektoratach i kampanii wyborczej mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski.

Co się stanie w II turze?

- Właściwie ze wszystkich sondaży wynika, że pan Hołownia żadnej szansy wejść do II tury nie ma, więc dyskutowanie o tym, jakie ma szanse w II turze, nie ma żadnego sensu. Jeśli do II tury dojdzie, wejdzie do niej z całą pewnością pan Rafał Trzaskowski - stwierdził gość PR24.

Dr Tomasz Żukowski został zapytany, z czego wynika różnica w potencjalnych wynikach Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego w II turze - to znaczy dlaczego niemający szans na wejście do II tury osiąga w badaniach lepszy wynik.

Czytaj więcej:

- Jest parę procent ludzi, którzy uważają, że Rafał Trzaskowski jest bardziej radykalny, bardziej skrajny niż pozostali kandydaci anty-PiS-u. To jest niby niewielka różnica, ale ona może zdecydować o wyniku wyborów - wyjaśnił dr Żukowski.

Przepływy elektoratów

Gość PR24 został zapytany o najważniejsze elementy wpływające na ostateczny wynik wyborów. Jak wyjaśnił, są cztery takie wskaźniki dotyczące elektoratów kandydatów.

Powiązany Artykuł

prezydenci1200.jpg
Andrzej Duda vs. Rafał Trzaskowski. Zobacz, kto zrealizował więcej obietnic wyborczych

- Wygrywa się wtedy, jeśli ma się bardziej zmobilizowanych swoich wyborców, kiedy wyborcy drugiej strony są zdemobilizowani i, oprócz tego, kiedy wyborcy środka, ci, którzy się wahają, kogo poprzeć, są gotowi poprzeć właśnie nas, a nie tego po drugiej stronie. No i po czwarte wygrywa się również wtedy, kiedy w wyniku przesunięcia się programów i odbioru tego programu przez wyborców, jakaś część twardych wyborców jednego z kandydatów przenosi się na drugą stronę - odparł Tomasz Żukowski, za przykład dając wybory w 2015 roku, kiedy znaczna część twardych wyborców Bronisława Komorowskiego poparła jednak Andrzeja Dudę.

Podkreślił, że takie przepływy twardych elektoratów już widać w sondażach. Jest to "przemarsz elektoratów" od Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza do Rafała Trzaskowskiego.

Zobacz także:

- Rafał Trzaskowski został uznany za najbardziej wiarygodnego reprezentanta tego obozu, a ten przemarsz jest najwyraźniejszy na lewicy dlatego - wskaźnikiem tego przemarszu jest to, że notowania pana Biedronia są dramatycznie niskie - że po prostu pan Rafał Trzaskowski jest kandydatem wyraziście centrolewicowym. On tak naprawdę nie jest chadekiem, chociaż jego partia należy do międzynarodówki chadeckiej, chrześcijańsko-demokratycznej w Parlamencie Europejskim, on jest tak naprawdę liberałem i to centrolewicowym liberałem, nie centrowym czy centroprawicowym - mówił dr Tomasz Żukowski.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Tomasz Żukowski (socjolog, UW)
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 14.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej