Prof. Jabłoński: dla niektórych uprawianie polityki polega na osiąganiu prywatnych korzyści

- Istnieje pewien sposób prowadzenia polityki, w którym należący do różnych elit gospodarczych i społecznych mogą czuć się swobodnie, tzn. mieć pewne gwarancje, że nie będzie się szczegółowo zaglądać w to, jak sprawują swoje funkcje, czy jak płacą podatki - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2020-07-23, 10:44

Prof. Jabłoński: dla niektórych uprawianie polityki polega na osiąganiu prywatnych korzyści
Oskarżony Sławomir Nowak po wyjściu z Sądu Rejonowego w Warszawie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Warszawski sąd wydał decyzję o aresztowaniu na trzy miesiące Sławomira Nowaka. Były minister transportu został w poniedziałek zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem pieniędzy.

Sławomir Nowak nie jest pierwszym znanym politykiem powiązanym z Platformą Obywatelską, którego oskarżano o korupcję. Prof. Arkadiusz Jabłoński, zwracając uwagę na ich postępowanie, podkreślił, że kierowali się oni pewną zasadą dotyczącą uprawiania polityki, jaka przyjęła się w latach 90., a przez część środowisk jest kontynuowana.

Powiązany Artykuł

muller piotr PR1 1200.jpg
Müller o sprawie Nowaka: decyzja sądu o areszcie uprawdopodabnia popełnienie określonego czynu

Posłuchaj

Prof. Arkadiusz Jabłoński o stylu uprawiania polityki w kontekście zatrzymania Sławomira Nowaka ("Temat dnia/GośćPR24") 17:16
+
Dodaj do playlisty

- Dla niektórych styl uprawiania polityki polega na tym, że idą do niej, by osiągnąć własne korzyści dla własnych interesów. Będzie ona tak prowadzona, że należący do różnych elit gospodarczych i społecznych mogą czuć się swobodnie, tzn. mieć pewne gwarancje, że nie będzie się szczegółowo zaglądać w to, jak sprawują swoje funkcje czy jak płacą podatki – wskazał socjolog.

"Powstają pewne sieci zależności"

Na gruncie nakreślonego przez prof. Jabłońskiego stylu – jak zaznaczył rozmówca Michała Rachonia - powstają pewne sieci zależności, które powodują, że określone środowiska nie wyobrażają sobie lepszej formy rządów niż ta gwarantowana przez wspomnianych polityków.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

sławomir nowak1200.jpg
"Kara w Polsce może być dotkliwsza niż na Ukrainie". Publicyści o areszcie dla Sławomira Nowaka

- Potem bardzo często to na siebie wzajemnie wpływa. Sędziowie czy różnego typu środowiska społeczne stają się później obrońcami tych polityków w imię tego, by zachować porządek gwarantowany w trakcie ich władzy - zaznaczył.

Czym jest tzw. anty-PiS?

Likwidacja CBA czy IPN, oddzielenie prokuratury od ministerstwa sprawiedliwości. Prof. Arkadiusz Jabłoński wskazał, że to jedne z głównych haseł tzw. anty-PiS-u głoszonego przez opozycję. - To przede wszystkim postawienie na inny styl uprawiania polityki, w którym tworzy się warunki dla działań różnego rodzaju grup interesów umożliwiających im korzystanie z tego, co nazywamy dobrem publicznym - powiedział socjolog.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 09.33

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej