more_horiz

Marek Zuber: kolejny lockdown byłby groźny dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:48
- Gdyby doszło do kolejnego zamrożenia gospodarki, to perspektywy są bardzo złe. Oczywiście istotna byłaby skala tego zjawiska. W każdym razie nie można w nieskończoność pożyczać czy drukować pieniędzy. Mam nadzieję, że nie dojdzie do realizacji czarnego scenariusza - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber.
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR 24

Zdaniem wielu ekonomistów kluczowym czynnikiem kształtującym gospodarkę w najbliższym czasie będą rozmiary i szkodliwość drugiej fali pandemii koronawirusa.

- Gdyby doszło do kolejnego zamrożenia gospodarki, to perspektywy są bardzo złe. Oczywiście istotna byłaby skala tego zjawiska: ile branż by nie działało, ile firm by zostało zamkniętych i czy całkowicie, czy byłyby tylko jakieś ograniczenia dotyczące funkcjonowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber.

firma rodzinna 1200.jpg
Sudwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Przypominamy ważne terminy dla firm

Jak zaznaczył, większość firm i większość pracowników w Polsce przeszła przez trudny okres w miarę dobrze, a wynikało to z "zasypania gospodarki pieniędzmi, które dziś pożyczamy, które pożycza Polski Fundusz Rozwoju, ale także polskie państwo, Bank Gospodarstwa Krajowego".

"Nie można drukować pieniędzy w nieskończoność"

- Także dlatego, że Narodowy Bank Polski wspiera ten proces, dostarczając pieniędzy; mówiąc brutalnie: drukując je. Problem w tym, że nie jesteśmy w stanie robić tego w nieskończoność. I tak już to zrobiliśmy na potężną skalę. Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj – gdybyśmy to wszystko pododawali – pewnie mówimy tu o kwocie grubo powyżej 250 mld zł - podkreślił ekonomista. 

- Jeżeli mielibyśmy mieć powtórkę z rozrywki pod koniec roku, to nie bardzo widzę możliwość pożyczenia kolejnych 250 mld zł. To by oznaczało gigantyczny wzrost polskiego długu w krótkim okresie. Drukowanie złotówek w nieskończoność musi się skończyć bardzo dużym wzrostem inflacji. Mam nadzieję, że ten czarny scenariusz nie wystąpi - podsumował Marek Zuber. 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
14:19 PR24_MPLS 2020_07_27-15-33-01.mp3 Marek Zuber o sytuacji ekonomicznej Polski (Temat dnia)

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel 
Gość: Marek Zuber (ekonomista) 
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 15.33

Polskie Radio 24/bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem