Stanisław Fudakowski: "Solidarność" pozwala budować Polakom własną podmiotowość i tożsamość
- "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz "Solidarności". Tematem audycji były zbliżające się uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ "Solidarność".
2020-08-10, 16:30
Posłuchaj
Posłuchaj
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda uczestniczyli w poniedziałek w konferencji prasowej nt. inicjatyw podejmowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Okazją do spotkania była 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Naszym obowiązkiem jest chronić dziedzictwo "Solidarności"
Prof. Piotr Gliński podkreślał, że do spotkania dochodzi "po 40 latach od tamtego sierpnia, po 40 latach od wydarzeń, które zaszły tu, w Polsce, ale zmieniły bieg świata".
REKLAMA
Posłuchaj
- Naszym obowiązkiem jest chronić dziedzictwo "Solidarności", ono należy też do przyszłych pokoleń i pamięci świata. Musimy pamiętać o porozumieniach zawartych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej. "Solidarność" była dziełem setek tysięcy uczestników robotniczych strajków w 1980 roku oraz milionów jej członków z całej Polski, którzy reprezentowali różne środowiska i zawody. Komunistyczna władza nie była w stanie ponownie ich zniewolić - powiedział w Gdańsku prof. Piotr Gliński. - Dzisiaj, w 40-lecie tych przełomowych wydarzeń oddajemy cześć bohaterom tamtych dni, ich odwadze i poświęceniu. Wielu z nich nie ma już wśród nas, wielu na ołtarzu ojczyzny złożyło najcenniejszą ofiarę - swoje życie - przypomniał.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział, że oczekuje, iż Europejskie Centrum Solidarności do 31 sierpnia zwróci Narodowemu Muzeum Morskiemu tablice z 21 postulatami z sierpnia 1980 r. Zapowiedział, że jeżeli tak się nie stanie, to powie, że dyrektor ECS jest "po prostu złodziejem".
Wręczył wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu monetę upamiętniającą 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ Solidarność.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
"Dziś mamy kolejną odsłonę niszczenia polskości"
- "Solidarność" rozpoczęła się w sierpniu 1980 roku. "Solidarność" się nie skończyła - została poddana jedynie próbie zdrady. 13 grudnia 1981 roku zostaliśmy zaatakowani, a komuniści, którzy to zrobili, okazali się tchórzami, którzy próbowali sparaliżować cały ruch społeczny. A siedząc w wiezieniu, dowiedzieliśmy się, że do nich dołączyli kolaboranci z Lechem Wałęsą. Taką drogę przeszliśmy i ją kontynuujemy - relacjonował działacz "Solidarności" Stanisław Fudakowski.
Gość PR24 podkreślał, że przez te wszystkie lata "»Solidarność« była osamotniona", ale przekonywał, że wciąż jest potrzebna i ważna dla milionów Polaków.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"
- "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość. "Solidarność" nie wzięła się znikąd – wzięła się z bólu Polaków, którzy od 1945 roku byli systematycznie poniżani, wykorzystywani, dzieleni i wyśmiewani. Trwa to do dziś. Mamy kolejną odsłonę niszczenia polskości, która stała się osnową "Solidarności". Dzisiaj mówi się za Donaldem Tuskiem, że polskość to nienormalność, że powinniśmy zapomnieć o własnych korzeniach i realizować tylko postulaty Unii Europejskiej wypranej z tożsamości narodowej. Na takie stanowisko nigdy się nie zgodzimy - zapewniał w PR24 Stanisław Fudakowski.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Stanisław Fudakowski, działacz "Solidarności"
Data emisji: 10.08.2020
Godzina emisji: 14.09
REKLAMA
Polskie Radio 24/tb
REKLAMA