Artur Wróblewski: partnerem USA do rozmów o Białorusi jest Polska, nie Niemcy
- Berlin jest chciwy na (rosyjski) gaz i na strategię wodorową. Można rozmawiać z ludźmi, którzy miłują wolność i życzą dobrze Wschodowi - z Polską - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, pytany, z kim USA będą omawiać temat sytuacji wewnętrznej Białorusi.
2020-08-13, 15:31
Przebywający w Czechach szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, zapowiedział, że USA będą pracować nad reakcją na represje w porozumieniu z partnerami w Europie. Potępił też niewspółmierne użycie siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów na Białorusi.
Powiązany Artykuł
Sekretarz stanu USA: wybory na Białorusi nie były wolne ani uczciwe
"Wiedzą, że mogą liczyć na Polskę"
W ocenie gościa Polskiego Radia 24 właściwymi partnerami dla USA są Polacy, nie Niemcy. - Z Berlinem nie ma co rozmawiać, bo Berlin jest chciwy na (rosyjski) gaz i na swoją strategię wodorową - zapasy gazu chcą wykorzystać do produkcji ogniw wodorowych, by znowu zasypać Polskę i inne kraje swoimi samochodami. Można rozmawiać z ludźmi, którzy miłują wolność i dobrze życzą Wschodowi - z Polską - ocenił Artur Wróblewski.
- 1 lutego Mike Pompeo był na Białorusi, jesienią zeszłego roku byli tam też urzędnicy z Departamentu Spraw Zagranicznych, a w sierpniu minionego roku - John Bolton, wówczas doradca ds. bezpieczeństwa - zauważył Artur Wróblewski. Podkreślił, że Amerykanie dostarczyli 80 ton ropy z Beaumont w Texasie, ale to dlatego, że Łukaszenka chce szantażować Rosję, by obniżyli ceny ropy, a nie dlatego, że otwiera się na Amerykę - ocenił.
Czytaj także:
- Mike Pompeo w Czechach. Ekspert: większe zainteresowanie USA Europą Środkową
- Pompeo: dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś wzmacnia suwerenność tego kraju
- Mamy pewne zmiany na lepsze, ale pamiętajmy, że Amerykanie już w przeszłości nałożyli pewne rygory, czy sankcje na Białoruś w ramach Belarus Democracy Act. Amerykanie mogą być przydatni i powinni z Polską rozmawiać na temat Białorusi. Białorusini wiedzą też chyba, że przede wszystkim mogą liczyć na Polskę - wskazał.
REKLAMA
- To Polska jest ambasadorem tych krajów i jeśli Amerykanie chcą z kimś poważnym na ten temat rozmawiać - to z Polską - wskazał Artur Wróblewski.
Posłuchaj
W rozmowie więcej na temat relacji polsko-białoruskich oraz polsko-amerykańskich. Zachęcamy do jej wysłuchania.
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA