"Przesądziła o zwycięstwie Bitwy Warszawskiej". Prof. Panfil o Bitwie pod Komarowem

- Bitwa pod Komarowem było bardzo ważnym wydarzeniem w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Przesądziło zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, które wcale nie było 15 sierpnia 1920 roku takie oczywiste - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

2020-08-30, 16:20

"Przesądziła o zwycięstwie Bitwy Warszawskiej". Prof. Panfil o Bitwie pod Komarowem
Komarów. 28.10.2011. Kopiec w miejscu bitwy pod Komarowem z 31 sierpnia 1920 r. . Foto: PAP/Waldemar Maluga

Posłuchaj

Posłuchaj

30.08.2020 Prof. Tomasz Panfil o Bitwie pod Komarowem. (Temat Dnia/Gość PR24) 24:55
+
Dodaj do playlisty

100 lat temu, 31 sierpnia 1920 roku polska kawaleria starła się pod Komarowem z 1. Armią Konną Siemiona Budionnego, sowieckiego dowódcy, późniejszego Marszałka Związku Radzieckiego. Było to jedyna taka bitwa w XX wieku. Starcie kawalerii w sienkiewiczowskim stylu XVII wieku, w czasie kampanii prowadzonych przez wielusettysięczne armie z wykorzystaniem wszystkich dostępnych rodzajów sił zbrojnych.

Powiązany Artykuł

ossowo bitwa EN 1200 .jpg
"Bóg stanął po stronie Polaków". Ks. prof. Jan Przybyłowski o wydarzeniach 1920 r.

Bitwa pod Komarowem stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską. W bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich (łącznie 70 szwadronów). 1 Armia Konna Siemiona Budionnego (cztery dywizje i jedna samodzielna brygada, ok. 30 tys. żołnierzy, 31 tys. koni, cztery pociągi pancerne – w sumie 13 brygad, w tym około połowy Kozaków) wspierana była zawsze przez dywizję piechoty. 

Bohaterska obrona przeszła do historii jako "polskie Termopile"

- Bitwa pod Komarowem, to bardzo ważne wydarzenie w ramach wojny polsko-bolszewickiej. To była bitwa przesądzająca o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. A ono wcale nie było 15 sierpnia oczywiste. Znaczna część wojsk sowieckich dostała się do niewoli, trafiła do „kotła”, ale całkiem potężna ich część z tego "kotła" się wymknęła, nienaruszone było lewe skrzydło frontu zachodniego. A na tym lewym skrzydle działała osławiona, słynna 1. Armia Konna Siemiona Budionnego to była na owe czasy potężna siła - powiedział w PR24 prof. Tomasz Panfil.

REKLAMA

Historycy są zgodni, że gdyby Budionny doszedł do Lwowa, to miasto zostałoby zniszczone. Później prawdopodobnie Budionny połączyłby się z Tuchaczewskim pod Warszawą i kto wie, jaki byłby wtedy los całej Polski.

17 sierpnia 1920 pod Zadwórzem, miejscowości położonej 33 kilometry od Lwowa, polska młodzież stoczyła heroiczny bój z przeważającymi siłami 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Bohaterska obrona przeszła do historii jako "polskie Termopile". W audycji o znaczeniu także tej bitwy.

W audycji także o obchodach 40. rocznicy powstania "Solidarności". 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tomasz Panfil, historyk (IPN)
Data emisji: 30.08.2020
Godzina emisji: 15:33

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej