Narodowe Czytanie 2020. Literaturoznawca: warto wracać do "Balladyny"
- "Balladyna" to dzieło wyjątkowe. Każde z jej wystawień teatralnych było szczególną interpretacją tego bardzo ciekawego tekstu. Warto wracać do książki i do różnych inscenizacji tego dramatu - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Olszewska z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
2020-09-05, 16:07
Rozmowa dotyczyła Narodowego Czytania "Balladyny", które zainicjował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. - Jest to dzieło wyjątkowe, które w polskim teatrze zagościło na dobre od roku 1862. Każde z wystawień było szczególną interpretacją tego bardzo ciekawego tekstu. Warto wracać do "Balladyny" i do różnych inscenizacji tego dramatu - podkreśliła prof. Maria Olszewska.
Powiązany Artykuł
"Wszyscy razem dbamy o literę, o słowo, o książkę". Minister kultury o Narodowym Czytaniu
- "Balladyna" wraz z "Kordianem" to dwa najbardziej popularne teksty Juliusza Słowackiego i nie są to teksty tak trudne jak z okresu mistycznego. "Balladyna" powinna być czytana z "Lillą Wenedą". Jest poprzedzona listem do Zygmunta Krasińskiego, gdzie Słowacki wyraźnie mówi, że swoje dramaty osadził w historii Polski. Nasz słowiański świat, który jest tak bardzo wyczarowany przez Słowackiego, jest światem kulturowym - podkreśliła rozmówczyni.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Maria Olszewska (UW)
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 15.34
REKLAMA
pkr
REKLAMA