"Strefa niestabilności na świecie będzie rosła". Dr Jacek Raubo w rocznicę ataku na WTC
- Mieliśmy do czynienia z wydarzeniem, które zmieniło perspektywę patrzenia na pewne wątki związane z terroryzmem zwłaszcza po stronie Zachodu - powiedział dr Jacek Raubo, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Strategii, ekspert Defence24.pl. - Po latach wróciliśmy do normy w dyskusji o zagrożeniach terrorystycznych na świecie. To nie powinno nas jednak uśpić, ta świadomość musi być cały czas obecna - dodał.
2020-09-11, 12:40
11 września 2001 roku, w najtragiczniejszych atakach terrorystycznych w historii USA, w Nowym Jorku, pod Waszyngtonem i w Shanksville w Pensylwanii zginęło prawie 3 tys. osób.
Tegoroczna rocznica zamachów odbywać się będzie w piątek przy ograniczeniach spowodowanych epidemią.
Główne uroczystości tradycyjnie odbędą się na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Przez 18 poprzednich lat w rocznice zamachów tysiące Amerykanów gromadziło się tu w Ground Zero - miejscu, w którym zawaliły się bliźniacze wieże World Trade Center.
REKLAMA
"Odciąć terrorystów od pieniędzy i uniemożliwić im szkolenie na odległość"
Dr Jacek Raubo mówił o tym, jak wydarzenia sprzed 19 lat zmieniły światowe bezpieczeństwo oraz podejście do zagrożenia terrorystycznego. Postawił tezę, że "bezpośrednie zagrożenie dla Europy będzie rosło, jeśli pozwolimy, by »sanktuaria terroryzmu« były możliwe do utworzenia".
- Strefa niestabilności na świecie będzie rosła, bo skończyło się idealistyczne postrzeganie wizji budowania demokracji i pokoju na świecie. Państwa inwestujące w inne państwa muszą oszczędzać, a po pandemii będzie to jeszcze bardziej widoczne - powiedział w PR24 dr Jacek Raubo.
Gość PR24 powrócił w audycji "Temat Dnia" w rozmowie z Ryszardem Gromadzkim do zamachów sprzed 19 lat.
- Mieliśmy do czynienia z wydarzeniem, które zmieniło perspektywę patrzenia na pewne wątki związane z terroryzmem, zwłaszcza po stronie Zachodu. Zachód bardzo wysoko postawił kwestie dotyczące walki z terroryzmem. Pojawiła się nawet koncepcja "globalnej wojny". Po 11 września 2001 roku w najbardziej komfortowej sytuacji, patrząc z dzisiejszej perspektywy, znalazły się Chiny i Rosja, które mogły budować swoje konwencjonalne potencjały i inwestować w inną politykę niż USA i państwa Europy - stwierdził dr Jacek Raubo.
REKLAMA
A jak sytuacja wygląda dzisiaj?
- Wróciliśmy po latach do normy w dyskusji o zagrożeniach terrorystycznych na świecie. To nie powinno nas jednak uśpić, ta świadomość musi być cały czas obecna - podkreślał prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Strategii, który zauważył, że kluczowe w walce z terroryzmem w XXI wieku jest śledzenie transferów pieniędzy, żeby grupy radykalnych ekstremistów "odciąć od pieniędzy i uniemożliwić im szkolenie na odległość".
Więcej w rozmowie.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: dr Jacek Raubo, ekspert Defence24.pl
Data emisji: 11.09.2020
Godzina emisji: 11.33
Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR
REKLAMA