"Spór dotyczy Traktatu Lizbońskiego i polskiej konstytucji". Politolog o kwestii praworządności
- PiS, używając argumentów demokratycznej kontroli, chce mieć wpływ na władzę sądowniczą, ale konstytucja nie daje takich możliwości. Jeżeli chcemy zmienić ten stan rzeczy, to powinniśmy zmienić ustawę zasadniczą, podobnie jak zrobiono to na Węgrzech - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
2020-10-06, 10:30
Niemieckie radio przyznało się do sfałszowania słów wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley na temat Polski. "Od redakcji: w pierwszej wersji sfałszowaliśmy oświadczenie Katariny Barley, wyolbrzymiając je. Naprawiliśmy ten błąd i przepraszamy" – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Deutschlandfunk. Komunikat pojawił się na dole strony pod omówieniem wywiadu z Barley, który wywołał skandal. W pierwszej wersji niemiecka wiceprzewodnicząca PE miała mówić o "finansowym zagłodzeniu" Polski i Węgier. W poprawionej wersji o Polsce nie ma już mowy, zostały tylko Węgry. Fragment tytułu brzmi: "Zagłodzić finansowo Orbana". Barley mówiła w wywiadzie o potrzebie wywarcia większej presji na rządy w Warszawie i Budapeszcie w celu utrzymania zasad praworządności. Jej słowa wywołały falę oburzenia wśród polskich polityków.
Powiązany Artykuł
"Finansowe zagłodzenie" Węgier i Polski. Historyk: rozszerzyłbym wniosek o odwołanie Barley
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 problem wynika też z niezrozumienia natury transformacji ustrojowej w państwach, które wyszły z komunizmu. - Katarina Barley pochodzi z bogatych Niemiec zachodnich i patrzy na problemy demokracji liberalnej z własnej perspektywy. Nasza sytuacja może być dla niej niezrozumiała. Niemcy budują demokrację od zakończenia II wojny światowej, a konstytucja RFN została narzucona przez USA - podkreślił dr Bartosz Rydliński.
Politolog zauważył, że wyborcy odrzucili liberalizm w Polsce i na Węgrzech. - Był postrzegany jako "księga wyjścia" z systemu autorytarnego. W latach 90. obiecywano, że jeżeli zaakceptujemy te wartości, to czeka nas świetlana przyszłość. Tymczasem z każdym rokiem planu Balcerowicza mieliśmy do czynienia z kolejnym milionem bezrobotnych. Pochód na Zachód przyniósł ogromne koszty społeczne związane z bezrobociem i wielomilionową emigracją ekonomiczną - przypomniał dr Rydliński. Dodał, że wchodząc do UE, zgodziliśmy się na koncept demokracji liberalnej. - Władzy większości z poszanowaniem praw mniejszości. Natomiast od 2010 roku na Węgrzech i od 2015 roku w Polsce, zdaniem wielu, partie, które wygrywają wybory, mają problem z respektowaniem liberalnych zwyczajów - tłumaczył rozmówca Michała Rachonia.
Posłuchaj
REKLAMA
Jego zdaniem UE toczy z Polską spór na polu Traktatu Lizbońskiego o polską konstytucję. - Deklaratywne wartości zapisane w art. 2 Traktatu Lizbońskiego są wyznaniem wiary UE. Natomiast w konstytucji z 1997 roku zgodziliśmy się, że władza sądownicza jest państwem w państwie, samorządną i niedemokratycznie wybieralną. PiS, używając argumentów demokratycznej kontroli, chce mieć na tę władzę wpływ, ale konstytucja nie daje takich możliwości. Jeżeli chcemy zmienić ten stan rzeczy, to powinniśmy zmienić ustawę zasadniczą, podobnie jak zrobiono to w na Węgrzech - podkreślił politolog.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 9.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA