X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tekieli: papież nie wzywa do legalizacji związków partnerskich. Nie doświadczajmy Kościoła przez media

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 12:29
- To wcale nie jest wezwanie do legalizacji związków partnerskich. Jeśli ktoś doświadcza Kościoła przez media, na pewno pobłądzi. Mamy go doświadczać przez Eucharystię, przez wspólnotę i modlitwę - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Robert Tekieli, odnosząc się do wypowiedzi papieża Franciszka, która wywołała mnóstwo komentarzy. 
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL

Część światowych mediów uznała wręcz, że głowa Kościoła katolickiego "legalizuje" związki homoseksualne. 

"To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi" – to tłumaczenie papieskiej wypowiedzi dotyczącej osób homoseksualnych z dokumentalnego filmu "Franciszek". Wywołała ona kontrowersje i serię komentarzy w mediach na całym świecie.

mid-epa08759865.jpg
Jak kształtować myślenie o bardziej sprawiedliwym świecie?

- Znalazłem dokładną wypowiedź papieża. On mówi wprost, że osoby homoseksualne mają prawo do rodziny, co jest zresztą prawdą. I mówi: "to, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia" – "convivencia civil" - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli. 

Posłuchaj
10:40 PR24_MPLS 2020_10_22-11-33-52.mp3 Robert Tekieli o wypowiedzi papieża Franciszka (Temat dnia) 

- To wcale nie jest wezwanie do legalizacji związków partnerskich. "Convivencia civil", to nie jest "unión civil", czyli związki partnerskie. Papież nie używa tego sformułowania, ale jednak mówi, że coś z tym trzeba zrobić. I jest sugestia, żeby na podstawie prawa cywilnego zalegalizować sytuację związku dwóch osób tej samej płci - dodał dziennikarz. 

"Prawo cywilne nie może wchodzić w konflikt z rozumem"

Jak zaznaczył, "Biblia mówi na ten temat jasno, wyraża się o aktach homoseksualnych negatywnie". - To coś bardzo złego. Kongregacja Nauki Wiary tę prawdę wyraża w taki sposób: "Związki homoseksualne pozostają w sprzeczności z naturalnym prawem moralnym". I dalej: "prawo cywilne nie może wchodzić w konflikt z prawym rozumem (recta ratio) bez utraty tym samym mocy wiążącej dla sumienia" - podkreślił gość PR24. 

- Czyli papież w tej kwestii się myli, jeśli wzywa do tego, żeby legalizować związki cywilne. Jego wypowiedź jest – jak to u papieża Franciszka – nieprecyzyjna. I można ją interpretować na różne sposoby - powiedział Robert Tekieli. 

Stwierdził również, że bardzo istotną kwestią jest rozróżnianie prywatnych wypowiedzi papieży od tych, które są oficjalnym nauczaniem Kościoła. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Robert Tekieli 

Data emisji: 22.10.2020

Godzina: 11.33

bartos

Czytaj także

Encyklika Papieża Franciszka "Fratelli tutti". Milcarek: to list do świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 19:55
- Papież Franciszek probuje mówić językiem dzisiejszego świata, tyle tyko, że nie wprowadza do tego języka nowej jakości nadprzyrodzonej, która jest właściwa nauczycielowi wiary - mówił na antenie Polskiego Radia 24 filozof i publicysta Paweł Milcarek.
rozwiń zwiń