Dr hab. Kęsik-Brodacka: zastosowana metoda produkcji szczepionki na COVID-19 jest bezpieczna
-Te szczepionki są testowane w trzeciej, ostatniej fazie badań klinicznych, która poprzedza wprowadzenie ich na rynek. Jeśli badania zostaną zatwierdzone przez zewnętrznych ekspertów to zostaną zarejestrowane przez odpowiednie agencje - powiedziała podczas audycji Polskiego Radia 24, dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka, biochemik z Instytutu Chemii Przemysłowej.
2020-12-06, 19:00
Polski rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi w trzech firmach farmaceutycznych.
Powiązany Artykuł
Dworczyk: będziemy przekonywać Polaków do szczepień na koronawirusa
- Te badania prowadzone są z udziałem dużej grupy osób, w przypadku z jednej z tych szczepionek to jest 44 tysiące badanych. Jeżeli pojawiłyby się jakieś niekorzystne efekty to byłby wychwycone - poinformowała Małgorzata Kęsik-Brodacka.
Jak się okazuje, wśród wielu milionów Polaków rośnie sceptycyzm wobec szczepionki, ze względu na tempo jej powstania.
Rozmówczyni wyjaśniła, że te obawy są nieuzasadnione. - Te badania nad wirusami z grupy SARS trwały już dużo wcześniej. Teraz środki finansowe na badanie tych szczepionek zostały w znacznym stopniu zwiększone, w związku z tym prace zostały zintensyfikowane. Wykorzystywane są też badania różnych zespołów. Intensyfikacja prac sprawiła, że efekty są szybko widoczne. Są niesamowicie budujące - stwierdziła ekspert.
REKLAMA
Przy produkcji szczepionki została zastosowana technologie RNA. - Jej podstawą jest użycie kwasu nukleinowego, czyli fragmentów informacji genetycznej, która pochodzi z wirusa, przy czym, RNA jest produkowane na zewnątrz. Taka informacja genetyczna jest wprowadzona do organizmu osoby której podajmy szczepionkę, i w tym organizmie tworzy się fragment jednego z białek wirusa, który ma informować układ immunologiczny, jaka obrona ma być wytworzona - wyjaśniła prof. Kęsik-Brodacka.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Piotr Wąż
Gość: Dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka, biochemik, Instytut Chemii Przemysłowej
Data emisji: 06.12.2020
REKLAMA
Godz. emisji: 18.33
kmp
REKLAMA