X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Relacje w Zjednoczonej Prawicy. Publicysta: matematyka jest po stronie Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 19:25
- Po tym, jak PiS przyjął twardą postawę w sprawie Unii Europejskiej i aborcji, Zbigniew Ziobro miał zawężone pole manewru - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Michał Kolanko, publicysta "Rzeczpospolitej". - Zbigniew Ziobro dalej ma 19 posłów i posłanek, to jego najpoważniejsza polityczna siła. Matematyka i układ sił w Sejmie są po jego stronie - dodał. 
Jacek Ozdoba (L), Zbigniew Ziobro (C) i Sebastian Kaleta
Jacek Ozdoba (L), Zbigniew Ziobro (C) i Sebastian KaletaFoto: PAP/Paweł Supernak

Zarząd Solidarnej Polski odrzucił wniosek o wyjście z koalicji Zjednoczonej Prawicy - poinformował szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Wniosek został zgłoszony podczas obrad przez członka zarządu posła Janusza Kowalskiego i przepadł stosunkiem głosów 12:8.

Solidarna Polska w trakcie negocjacji nad budżetem Unii Europejskiej chciała, by rząd zawetował nową perspektywę finansową na lata 2021-2027, która daje Polsce ok. 770 mld złotych i zawiera tzw. mechanizm praworządności. W toku negocjacji, Polska otrzymała zapewnienia w postaci politycznych deklaracji, że mechanizm ten nie będzie stosowany arbitralnie i będzie dotyczył tylko prawidłowości wydawania środków unijnych.

zjednoczona prawica 1200.jpg
"Ociera się trochę o groteskę i operetkę". Prof. Konarski o reakcji Solidarnej Polski na szczyt UE

"Będzie szukał różnic"

- Ta decyzja nie jest zaskoczeniem - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej". - Pytanie, na ile ta historia to była prawdziwa dyskusja w SP, a na ile była to historia, która została opowiedziana, by wywołać pewne wrażenie. Teraz Zbigniew Ziobro myśli, że najważniejsze politycznie jest to, że zapowiedział, iż Solidarna Polska zagłosuje przeciwko ustaleniom tego szczytu i funduszowi odbudowy, co otwiera drogę dla opozycji - dodał. 

Publicysta podkreślił, że "Zbigniew Ziobro będzie szukał możliwości, by się odróżnić od reszty Zjednoczonej Prawicy i przede wszystkim od PiS". - W tym roku było widać, że próbuje iść twardo, mówił o konwencji stambulskiej, o prawach osób LGBT, o Unii Europejskiej też. Myślę, że dalej będzie próbował znaleźć różnice między nim, a PiS - wskazał.

Dodał, że o ile Jarosław Gowin nie miał problemów z wykazaniem odrębności swojego Porozumienia od Prawa i Sprawiedliwości, to "po tym, jak PiS przyjął twardą postawę w sprawie Unii Europejskiej i aborcji, Zbigniew Ziobro miał przez to zawężone pole manewru". -  Pytanie, na ile jest w stanie je odzyskać - podkreślił gość "Tematu dnia".

Czytaj także: 

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, w ostatnim tygodniu w Zjednoczonej Prawicy wzmocniły się pozycje premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina. - Nie traktowałbym tego jako zer-jedynkowej rozgrywki. Zbigniew Ziobro dalej ma 19 posłów i posłanek, to jego najpoważniejsza polityczna siła. Matematyka i układ sił w Sejmie są po jego stronie - żadna inna większość nie jest możliwa - ocenił Michał Kolanko.  

Posłuchaj
16:29 MichalKolanko__PR24_AAC 2020_12_12-18-33-35.mp3 Michał Kolanko o sytuacji politycznej w Polsce ("temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej komentarza do bieżące sytuacji politycznej w Polsce. 


***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Goście: Michał Kolanko ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 18.30


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Czytaj także

Politycy zgodni ws. ustaleń szczytu UE. Tylko dwie partie z odrębnym zdaniem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:15
Politycy Prawa i Sprawiedliwości, ale również i opozycji, z zadowoleniem przyjęli ustalenia czwartkowego szczytu Unii Europejskiej. Na mocy zawartego porozumienia uruchomiony zostanie kolejny wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy wart 750 mld euro. Niezadowolenie wyrażają jedynie politycy Konfederacji oraz Solidarnej Polski, która współtworzy Zjednoczoną Prawicę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mają prawo mieć własne poglądy". Premier o stanowisku Solidarnej Polski ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 12:11
- Szanuję poglądy Solidarnej Polski, mimo różnego patrzenia na niektóre sprawy. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, jest wiele tematów, które nas łączą - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin wiedzieli o konkluzjach unijnego szczytu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 19:47
- Na spotkaniu prezesa PiS i premiera z udziałem naszych koalicjantów, było jasno przedstawione, z jakimi konkluzjami jedziemy, oni treść konkluzji znali - powiedział w rozmowie z Interią rzecznik rządu Piotr Müller. - Strategia negocjacyjna była zaakceptowana przez kierownictwo PiS i w pełni zrealizowana na szczycie - podkreślił. 
rozwiń zwiń