Relacje w Zjednoczonej Prawicy. Publicysta: matematyka jest po stronie Ziobro
- Po tym, jak PiS przyjął twardą postawę w sprawie Unii Europejskiej i aborcji, Zbigniew Ziobro miał zawężone pole manewru - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Michał Kolanko, publicysta "Rzeczpospolitej". - Zbigniew Ziobro dalej ma 19 posłów i posłanek, to jego najpoważniejsza polityczna siła. Matematyka i układ sił w Sejmie są po jego stronie - dodał.
2020-12-12, 19:25
Zarząd Solidarnej Polski odrzucił wniosek o wyjście z koalicji Zjednoczonej Prawicy - poinformował szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Wniosek został zgłoszony podczas obrad przez członka zarządu posła Janusza Kowalskiego i przepadł stosunkiem głosów 12:8.
Solidarna Polska w trakcie negocjacji nad budżetem Unii Europejskiej chciała, by rząd zawetował nową perspektywę finansową na lata 2021-2027, która daje Polsce ok. 770 mld złotych i zawiera tzw. mechanizm praworządności. W toku negocjacji, Polska otrzymała zapewnienia w postaci politycznych deklaracji, że mechanizm ten nie będzie stosowany arbitralnie i będzie dotyczył tylko prawidłowości wydawania środków unijnych.
Powiązany Artykuł
"Ociera się trochę o groteskę i operetkę". Prof. Konarski o reakcji Solidarnej Polski na szczyt UE
"Będzie szukał różnic"
- Ta decyzja nie jest zaskoczeniem - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej". - Pytanie, na ile ta historia to była prawdziwa dyskusja w SP, a na ile była to historia, która została opowiedziana, by wywołać pewne wrażenie. Teraz Zbigniew Ziobro myśli, że najważniejsze politycznie jest to, że zapowiedział, iż Solidarna Polska zagłosuje przeciwko ustaleniom tego szczytu i funduszowi odbudowy, co otwiera drogę dla opozycji - dodał.
Publicysta podkreślił, że "Zbigniew Ziobro będzie szukał możliwości, by się odróżnić od reszty Zjednoczonej Prawicy i przede wszystkim od PiS". - W tym roku było widać, że próbuje iść twardo, mówił o konwencji stambulskiej, o prawach osób LGBT, o Unii Europejskiej też. Myślę, że dalej będzie próbował znaleźć różnice między nim, a PiS - wskazał.
REKLAMA
Dodał, że o ile Jarosław Gowin nie miał problemów z wykazaniem odrębności swojego Porozumienia od Prawa i Sprawiedliwości, to "po tym, jak PiS przyjął twardą postawę w sprawie Unii Europejskiej i aborcji, Zbigniew Ziobro miał przez to zawężone pole manewru". - Pytanie, na ile jest w stanie je odzyskać - podkreślił gość "Tematu dnia".
Czytaj także:
- Solidarna Polska podjęła decyzję. Zostaje w koalicji rządzącej
- Porozumienie ws. unijnych środków. Piotr Semka: przywódcy Polski i Węgier kupili czas
Jak mówił gość Polskiego Radia 24, w ostatnim tygodniu w Zjednoczonej Prawicy wzmocniły się pozycje premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina. - Nie traktowałbym tego jako zer-jedynkowej rozgrywki. Zbigniew Ziobro dalej ma 19 posłów i posłanek, to jego najpoważniejsza polityczna siła. Matematyka i układ sił w Sejmie są po jego stronie - żadna inna większość nie jest możliwa - ocenił Michał Kolanko.
Posłuchaj
W rozmowie więcej komentarza do bieżące sytuacji politycznej w Polsce.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Goście: Michał Kolanko ("Rzeczpospolita")
REKLAMA
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 18.30
Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl
Polecane
REKLAMA