more_horiz

"Komuniści wzięli Polskę do więzienia na osiem lat". Dr Anusz o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 14:40
- Krótkofalowo komuniści mieli uczucie, że stosunkowo łatwo udało im się rozprawić, natomiast z punktu widzenia historycznego był to początek końca komunizmu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz o 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Solidarność była ruchem bez przemocy. - W tych kategoriach nie mieściła się zbrojna odpowiedź na atak, który przypuściły komunistyczne władze. Oczywiście były ofiary śmiertelne stanu wojennego, natomiast paradoks historii polega na tym, że mimo wszystko nie było ich aż tak dużo. Spowodowało to, że społeczeństwo i Solidarność przetrwały w podziemiu do 1989 roku. Krótkofalowo komuniści mieli uczucie, że stosunkowo łatwo udało im się rozprawić, natomiast z punktu widzenia historycznego był to początek końca komunizmu. Nie udało się do końca złamać społeczeństwa i ostatecznie komunizm przegrał - powiedział dr Andrzej Anusz.

Dudek_663x364.jpg
Prof. Antoni Dudek: To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski

Podkreślił przy tym, że Amerykanie posiadali informacje o planach wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. - Gdyby je przekazali, to w Solidarności mogłaby zwyciężyć opcja zbrojnej walki. Doprowadziłoby to do krwawego złamania Solidarności. Z punktu widzenia historii podjęto słuszną decyzję, uważano, że komunizm przegra na wprowadzeniu stanu wojennego. Polityka prezydenta USA Ronalda Reagana, Jana Pawła II i państw zachodnich doprowadziła do tego, że marsz był dłuższy. Komuniści wzięli Polskę na osiem lat do więzienia. Jednak docelowo scenariusz, który się zrealizował, z punktu widzenia historii Polski, był chyba scenariuszem najlepszym - podsumował politolog. 

Posłuchaj
12:20 PR24_AAC 2020_12_14-13-17-33.mp3 Dr Andrzej Anusz o 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, ale faktycznie nadrzędnego wobec władz państwowych. Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez Solidarność.

W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 tys. 131 działaczy związanych z Solidarnością, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni "Wujek" podczas pacyfikacji strajku.

Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Józefa Piłsudskiego)
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 13.17

PR24

Zobacz także

Zobacz także