"Jest łatwiejsza do dystrybucji". Biotechnolog pokazał zalety szczepionki AstraZeneki

- Największym problemem w przypadku takich szczepionek, gdzie dostarczamy informację, jak nasz własny organizm ma sobie wewnątrz komórki wyprodukować białko patogenu i w ten sposób nauczyć się je rozpoznawać i później w przyszłości skutecznie zwalczać to zakażenie, jest dostarczenie mRNA do środka komórki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kucharczyk, biotechnolog. 

2020-12-30, 11:30

"Jest łatwiejsza do dystrybucji". Biotechnolog pokazał zalety szczepionki AstraZeneki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Powiązany Artykuł

koronawirus_szczepionka_free_shutt1200.jpg
Kolejny dzień szczepień przeciw COVID-19. Następne szpitale otrzymują dostawy szczepionek

- W przypadku AstraZeneki jest to adenowirus. (...) Wbijając igłę w ramię i wstrzykując sól fizjologiczną, w której jest ten mRNa rozpuszczony, nie wprowadzamy go do wnętrza komórek. A to w ich wnętrzu jest fabryka, która może z tej informacji zbudować białko. Pokonanie bariery ściany komórkowej jest jednym z większych wyzwań przy tego rodzaju szczepionce - powiedział dr Krzysztof Kucharczyk.

Dr Kucharczyk przypomniał, że AstraZeneca skorzystała z technologii szczepionki wektorowej, do której stworzenia używa się martwych komórek niegroźnego dla człowieka adenowirusa pochodzącego od szympansów.  - Jednym z rozwiązań jest użycie łagodnego wirusa. Adenowirusy w przypadku ludzi to są te, które wywołują w 10 proc. przeziębienia wiosenne i zimowe, w 80 proc. to jest wirus grypy - podkreślił Kucharczyk.

Biotechnolog wyjaśnił proces działania szczepionki. - Do genomu tych wirusów wstawiamy dodatkowy fragment informacji genetycznej, który w przypadku szczepionek mRNa jest nieosłonięty. Problem pokonania bariery z otoczenia miejsca, gdzie podaliśmy szczepionkę do wnętrza komórek, rozwiązuje adenowirus. On swoimi receptorami przyłącza się do powierzchni komórek, wnika do środka i tam dopiero wewnątrz komórki uwalnia te dodatkowe wprowadzone fragmenty informacji genetycznej. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Powiązany Artykuł

Powiązany Artykuł

Powiązany Artykuł

Powiązany Artykuł

Powiązany Artykuł

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Michał Rachoń

REKLAMA

Gość: dr Krzysztof Kucharczyk, biotechnolog

Data emisji: 30.12.2020

Godz. emisji: 10.33

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej