Budowa Nord Stream 2. Zbigniew Kuźmiuk: stosunek amerykańskiego rządu do tej inwestycji pozostanie bez zmian
- Amerykańskie sankcje z 2019 roku zablokowały realizację Nord Stream 2. Wtedy to szwajcarska firma, która układała te rury wycofała swój statek z rejonu inwestycji. Od tamtej pory, mimo usilnych starań, Rosjanom nie udało się ukończyć tego projektu. Właśnie minęła kolejna data, do której to Rosjanie zapowiadali dokończenie tej budowy - to był 15 stycznia. Jednak żaden statek w rejonie duńskim, gdzie brakuje 160 kilometrów tego gazociągu, nie pojawił się - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
2021-01-17, 16:00
Stany Zjednoczone od lat protestują przeciw budowie Nord Stream 2, ponieważ uważają, że ich europejscy partnerzy staną się zależni od rosyjskiego gazu. Budowie gazociągu sprzeciwia się też Polska. Krytycy zarzucają USA, że chcą sprzedawać więcej swojego skroplonego gazu w Europie.
Powiązany Artykuł
Kolejna spółka wycofała się z ubezpieczania projektu Nord Stream 2. Obawia się sankcji
Jak podkreślił Zbigniew Kuźmiuk, Departament Stanu nie pozostaje bierny wobec działań na rzecz NS 2. - To jest związane właśnie z zachowaniem firm ubezpieczeniowych czy też certyfikujących zarówno statki, które budują tego rodzaju gazociągi. Wszystkie te firmy na skutek poszerzonych sankcji amerykańskich, jedna po drugiej z tej inwestycji się wycofują. To oczywiście wynika nie tylko z tego, że Amerykanie te sankcje ogłosili, ale także z tego, co wiem, Departament Stanu kontaktuje się z firmami, które są na tej czarnej liście i uprzedza je, że jeżeli będą w dalszym ciągu pomagać Rosjanom realizować tę inwestycję to sankcje i kary nieuchronnie nastąpią. Stąd takie dosyć gwałtowne reakcje - zaznaczył.
Czy nowy rząd USA zmieni politykę w sprawie NS 2? - Zarówno Rosjanie jak i Niemcy spodziewają się, że być może polityka amerykańska dotycząca m.in. sankcji wobec Nord Stream 2 w tym zakresie ulegnie przeobrażeniu, ale wszystko wskazuje na to, że takiej zmiany nie będzie. Te sankcje o których mówiłem, były realizowane wcześniej poprzez prawo uchwalone przez Kongres jednomyślnie. Głosowali za nimi zarówno Republikanie, którzy byli inicjatorami tych sankcji, jak i Demokraci, którzy bardzo mocno popierali tego rodzaju rozwiązania, uznając, że gazociąg NS 2 po prostu szkodzi Europie, dywersyfikacji dostaw gazu - ocenił europoseł.
- Miejmy nadzieję, że ta polityka nawet po zmianie rządu, prezydenta nie ulegnie modyfikacji i Niemcy nic nie ugrają - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
****
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadziła: Magdalena Złotnicka
Gość: Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS
Data emisji: 17.01.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 15.06
kmp
REKLAMA