X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Budzisz: przez Kanał Sueski przepływa 15 procent światowego handlu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:20
- Trzeba pamiętać, że dziennie przez Kanał Sueski przepływają w obie strony towary o wartości około 10 mld dolarów. Jest to arteria, przez którą przepływa 15 procent światowego handlu - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zablokowany Kanał Sueski
Zablokowany Kanał Sueski Foto: PAP/EPA/Suez Canal Authority

Opierając się na przybliżonej wartości towarów, które są przemieszczane przez Suez każdego dnia, szacuje się, że uwięziony na mieliźnie w Kanale Sueskim kontenerowiec wstrzymywał handel o wartości 400 milionów dolarów na godzinę. W weekend 14 holowników pracowało podczas przypływu, aby obrócić statek o 30 stopni. Udało się, ale liczenie kosztów gospodarczych dopiero się zaczyna.

kontenerowiec 1200 PAP.jpg
Kontenerowiec Ever Given "uwolniony". Wznowiono żeglugę na Kanale Sueskim

- Trzeba pamiętać, że dziennie przez Kanał Sueski przepływają w obie strony towary o wartości około 10 mld dolarów. Jest to arteria, przez którą przepływa 15 procent światowego handlu - powiedział Marek Budzisz. 


Posłuchaj
23:45 PR24_mp3 2021_03_31-15-33-06.mp3 Marek Budzisz o blokadzie Kanału Sueskiego (Temat dnia)

 

- W związku z tym to sześciodniowe spowolnienie, zatrzymanie tego ruchu, zdaniem specjalistów oznacza nie tylko wydłużenie czasu, który jest potrzebny głównie na dowiezienie kontenerów z Azji Południowo-Wschodniej, z Chin do Europy, ale również powoduje powstanie szczególnego rodzaju korków w portach, bo to się teraz będzie nawarstwiało - dodał ekspert. 

Jak zaznaczył, rozładowanie tych zatorów będzie trwało najprawdopodobniej co najmniej kilkanaście dni. - To wszystko następuje w czasie, gdy mamy do czynienia ze skokową podwyżką cen frachtów między Azją a Europą - podkreślił Budzisz. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 15.33

PR24

Zobacz więcej na temat: transport Bliski Wschód