Dr Michał Sutkowski: w Polsce powinniśmy spróbować "szczepień dwóch prędkości"
- Szczepienia w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Izrael i Wielka Brytania pokazują, że gdy są zachowane te dwa filary szczepień, to idą one najlepiej, szeroko populacyjnie i co najważniejsze, dotykają też tych osób, które są szczególnie wrażliwe na kontakt z koronawirusem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski.
2021-04-01, 21:00
Według dr. Michała Sutkowskiego ważnym aktualnie zadaniem jest "zwiększenie liczby dziennych szczepień". - Nasze możliwości szczepień na dzisiejszym poziomie są kilkukrotnie wyższe, niż to, co robimy - podkreślał. Dodał także, że jego zdaniem w Polsce powinny być "szczepienia dwóch prędkości".
Powiązany Artykuł
Ponad 100 osób zaraziło się koronawirusem mimo zaszczepienia. Dwie z nich nie żyją
- Te dwie prędkości muszą być razem. Szczepienia w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Izrael i Wielka Brytania pokazują, że gdy są zachowane te dwa filary szczepień, to idą one najlepiej, szeroko populacyjnie i co najważniejsze, dotykają też osób szczególnie wrażliwych na kontakt z koronawirusem - tłumaczył specjalista.
- Stanisław Karczewski: ludzie chcą się szczepić, to optymistyczne zjawisko
- "Możemy szczepić o wiele więcej osób". Dr Sutkowski o zapisach na szczepienia dla nowej grupy
- W jaki sposób wybuchła pandemia? "Są cztery hipotezy"
Dwie prędkości szczepień
Powiązany Artykuł
Maria Libura: trzeba pokazać skuteczność masowych programów szczepień w innych krajach
Dr Sutkowski wskazał dwa filary, na których miałby się opierać proponowany przez niego system.
REKLAMA
- Pierwszy dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności osób, które szczepią się u lekarzy rodzinnych - tłumaczył. Jak wymienił - chodzi tu o między innymi osoby starsze, te, do których trudno dotrzeć, a także o ludzi wykluczonych komunikacyjnie lub informatycznie. - Nazywam to "szczepieniem na jakość" - wyjaśnił rozmówca.
Gość PR24 podkreślił, że "takich osób jest w Polsce wiele i jest to bardzo ważna grupa". - Nie wolno nam o żadnej z grup zapominać, jeżeli ktoś się chce zaszczepić - podkreślał specjalista.
Drugą grupę stanowią "względnie młodzi ludzie mieszkający głównie w większych miastach, którzy mają dostęp do dużego miejsca węzłowego, szczepiącego bardzo dużą liczbę osób dziennie". - To jest trochę "szczepienie na ilość" - stwierdził ekspert.
Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Michał Sutkowski
Data emisji: 1.04.2021
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
jbt/pr24
REKLAMA