X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rosja nie sięgnie dalej". Dr Grzegorz Gil o konflikcie ukraińsko-rosyjskim

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:29
- Rosja nie sięgnie dalej, choć nie możemy wykluczyć kolejnych insynuacji lub prowokacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Grzegorz Gil, politolog z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krystian Maj/FORUM

Rośnie eskalacja napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej. W środę Władimir Putin, prezydent Rosji, przemówił do swoich rodaków. W orędziu, oprócz spraw wewnętrznych, rosyjski przywódca  poświęcił czas odgrażaniu się Zachodowi. W przemówieniu padały takie określenia jak "To Rosja będzie wyznaczać cienkie czerwone linie, których nie można przekraczać" czy "Zachód pożałuje, jak nigdy wcześniej nie pożałował".

Putin FREE 1200.jpg
Orędzie Władimira Putina. Maciej Jastrzębski: nigdy nie złożył tylu obietnic finansowych

Odnosząc się do orędzia Władimira Putina, gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że język, jakim przemawiał w środę prezydent Rosji, był asertywny.

- Odwracał kota ogonem - tak skomentował przemówienie rosyjskiego przywódcy do narodu dr Grzegorz Gil.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że najbardziej niepokojące jest to, iż Rosjanie w dużej części wierzą swojemu prezydentowi. 

- To jest zbieranie Rosjan pod jedną flagą. Temu służyła aneksja Krymu, temu służy tego rodzaju retoryka, podkręcana wątkami Zachodu, który się wtrąca, który próbuje otruć Łukaszenkę, który destabilizuje Ukrainę, który łamie zasady - wylicza politolog i argumentuje - i Rosja, która wyłącznie się broni. To jest zborne. To jest spójne - dodał.

Czytaj także:

Gość działania Rosjan nazwał "wybitną dwulicowością". - To jest standard - stwierdził dr Grzegorz Gil.

Wykładowca z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jednakże zwrócił uwagę na to, aby pamiętać, że jest to swoisty powrót do przeszłości, do retoryki zimnowojennej.

mid-epa09149283-2.jpg
Doroczne orędzie Władimira Putina. Konończuk: przedwyborczy wiec

- Amerykanie wówczas mówili co innego, natomiast Sowieci, z wykorzystaniem szerokiego zaplecza prawników, mówili kompletnie co innego - przypomina.

- Dziś mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, nazywanym "postprawdą" - wyjaśnia i dodaje - każdy ma swoją prawdę. Prezydent Putin ma ją bardzo mocno wyartykułowaną.

Czytaj także:

Politolog nazwał to "teatrem pomiędzy wojną, agresją a szantażem". Ponadto gość Polskiego Radia 24 uważa, że "Rosja nie sięgnie dalej". - Nie możemy wkluczyć kolejnych insynuacji lub prowokacji - dodaje.

Rosji - zdaniem dr. Grzegorza Gila - zależy, aby pokazać, w jaki sposób sparaliżować Zachód. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
15:36 PR24_mp3 2021_04_22-11-43-26.mp3 Dr Grzegorz Gil o sytuacji ukraińsko-rosyjskiej 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Grzegorz Gil, politolog
Data emisji: 22.04.2021
Godzina emisji: 11:43

bf

Czytaj także

Koncentracja wojsk przy granicy z Ukrainą. Gen. Skrzypczak: Putin od dawna chciał rozwiązać ten problem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:00
- To jest przede wszystkim wojna nerwów. Putin od dawna chciał rozwiązać problem Ukrainy, a on ciągle narastał. Sytuacja zaczęła mu się wymykać spod kontroli w momencie, kiedy prezydent Zełenski zaczął wykonywać reformy m.in. w armii na Ukrainie - powiedział o obecnej sytuacji we Wschodniej Europie gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczyt klimatyczny próbą znalezienia platformy do rozmów". Wróblewski o relacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 20:20
- Zacznijmy o czymkolwiek rozmawiać. Jeżeli nie poprawi się od tego klimat, to może przynajmniej poprawi się klimat między państwami. Sytuacja wymaga rozładowania - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest wspólna deklaracja wicemarszałków parlamentów ws. Ukrainy. Apelują o wycofanie wojsk

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 20:48
Przebywający w Donbasie wicemarszałkowie parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy podpisali wspólną deklarację. Potępiają w niej rosyjską agresję i domagają się wycofania wojsk.
rozwiń zwiń