more_horiz

"Noszenie maseczek musimy uznać już za codzienność". Dr. Afelt o skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 11:14
- Nawet jeżeli będziemy w sytuacji, w której osiągniemy maksymalny poziom wyszczepień, to nie oznacza to, iż będziemy wolni od koronawirusa - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DW labs Incorporated

Gość PR24 mówiła o pandemii koronawirusa i możliwych scenariuszach związanych z ewentualnym jej rozwojem. - Zaskoczę Państwa, ale przecież my całe swoje życie żyjemy w reżimie sanitarnym, wystarczy spojrzeć na sezon grypowy, który również jest epidemią, ale taką, do której przyzwyczailiśmy się - powiedziała.

"Konsekwencje gorsze niż przy grypie"

Naukowcy COVID free shutt-1200.jpg
7 219 nowych zakażeń, zmarły 193 osoby. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

Dodała, że w tej jednak chwili, mamy do czynienia z nowym wirusem, który daje nowe i konkretne objawy. - To wirus odzwierzęcy, a objawy jakie daje, czasem powodują że ludzie zakażeni trafiają do szpitala i potrzebują intensywnej opieki medycznej. Wiemy też, że wirus ten szybko się rozprzestrzenia - mówiła dr Aneta Afelt.

Zauważyła, że historia koronawirusa jest podobna do historii grypy, ale jednocześnie konsekwencje nowej choroby są dalekie od grypy i dużo bardziej dotkliwe społecznie. - Jego konsekwencje powodują kłopoty z płucami, wątrobą czy trzustką. Pojawiają się też przypadki o charakterze psychicznym. Dopóki więc nie będziemy mieć efektywnego leku i nie będziemy wyszczepieni, to będziemy zachowywali dystans - powiedziała ekspert i dodała, że noszenie maseczek musimy uznać za codzienność.


Posłuchaj
08:11 PR24_mp3 2021_04_25-10-22-06.mp3 dr Aneta Afelt o rozwoju pandemii koronawirusa ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr. Aneta Afelt (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW)

Data emisji: 25.04.2021

Godzina: 10:22

Zobacz także

Zobacz także