X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jeden z najważniejszych dni dla opozycji antykomunistycznej". Dr Anusz o 1 maja w latach 80.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 18:38
- Z punktu widzenia działalności opozycji wobec systemu komunistycznego to był jeden z najważniejszych dni. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 1 maja praktycznie co roku, były ogromne demonstracje - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog i historyk dr Andrzej Anusz. 
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

1 maja obchodzimy Święto Pracy oraz uroczystość św. Józefa. Ten dzień miał duże znaczenie dla Polaków także w przeszłości. 

Pochód 1-majowy PRL PAP Arch-1200.jpg
Święto Pracy w okresie PRL. Andrzej Rozpłochowski: bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości

Gość PR24 przypomniał, że w latach 80. "po wprowadzeniu stanu wojennego, 1 maja praktycznie co roku, były ogromne demonstracje". - Organizowała je podziemna Solidarność przeciwko władzy komunistycznej - powiedział Andrzej Anusz. 


Posłuchaj
23:42 PR24_mp3 2021_05_01-17-35-09.mp3 dr Andrzej Anusz o 1 maja (Temat dnia)

 

Jak podkreślił , "z punktu widzenia działalności opozycji wobec systemu to był jeden z najważniejszych dni". - On był ciekawy, bo się łączył również z 3 maja. Początek maja to były gorące dni. Zarówno dla opozycji jak i dla władzy, która jak pamiętamy wyprowadzała wtedy zomowców na ulice i pacyfikowała te demonstracje - dodał gość PR24. 

Zaznaczył również, że "musimy pamiętać o 1 maja, także jako o Święcie Pracy". - W tradycji katolickiej jest to święto św. Józefa, patrona pracy, patrona rzemieślników. To na pewno bardzo ważne święto. Była oczywiście w okresie PRL-u próba zawłaszczenia go przez komunistów - powiedział historyk. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Andrzej Anusz (politolog i historyk)
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 17.35

bartos

Czytaj także

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:35
- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń