X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Paradoksalnie historia Kościoła wcale nie jest dobrze znana". Prof. Roszkowski o swojej najnowszej publikacji

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 14:40
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wojciech Roszkowski, historyk, który mówił m.in. o swoim skrywanym latami zamiłowaniu do historii Kościoła, a także o najnowszej publikacji, w której poświęca uwagę temu tematowi.
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Niedawno ukazał się pierwszy tom dzieła profesora Wojciecha Roszkowskiego pt. "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia". W sumie tomy będą dwa, oba potężne. Pierwszy obejmuje okres od narodzenia Jezusa do upadku Konstantynopola (1453 r.) Następny ukaże się za 7 tygodni – w toku są prace redakcyjne – i będzie obejmował dalszy ciąg dziejów chrześcijaństwa od końca XV w. do czasów współczesnych. 

eliade663.jpg
Sacrum i profanum w myśli Mircei Eliadego

- Motywem, który mi przyświecał, jest przede wszystkim ciekawość, jak to było, bo historia Kościoła wydaje mi się, że paradoksalnie nie jest wcale dobrze znana. Nie mówię już o nieprzyjaciołach Kościoła (którzy bardzo często, wykazując się dużą ignorancją, wypowiadają jakieś niestworzone sądy), ale wśród ludzi wierzących i praktykujących myślę, że dzieje Kościoła warto przybliżyć. Dlatego, że jednak pewne stereotypy jeszcze ze szkoły czy z czasów PRL-owskich łatwo zapadają w pamięć. Bardzo wiele jest krzywdzących i złych stereotypów - podkreślił prof. Roszkowski. 


Posłuchaj
20:13 PR24_mp3 2021_05_07-13-07-56.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o najnowszej publikacji na temat historii Kościoła ("Temat dnia/Gość PR 24")

 

- Oczywiście Kościół przez 2 tys. lat rozwijał się jako instytucja rzeczywiście unikatowa. Nie ma takiej drugiej ludzkiej instytucji, ale jako dzieło o przesłaniu nadprzyrodzonym, bo to Chrystus założył Kościół, znalazło się w rękach ludzkich. Ludzie, jak wiemy, są jednak ułomni i bardzo różne rzeczy robią, również ludzie Kościoła - papieże, biskupi, księża, więc to wszystko razem jest jakąś ogromną rzeką zagrożeń, które rzeczywiście nasuwają pytania, jak to możliwe, żeby to się udało i przetrwało - podsumował gość audycji.                   

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 07.05.2021

Godzina emisji: 13.07

kmp

Czytaj także

"Kościół nieustannie był w stanie kryzysu". Prof. Wojciech Roszkowski o kondycji współczesnego Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 17:35
- Zdarzały się w dawnych czasach, ale i współcześnie, pewne herezje czy wyzwania dogmatyczne, poglądy, na które Kościół musiał odpowiedzieć, pogłębiając swoją doktrynę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Stała KEP: postać prymasa Wyszyńskiego inspiracją dla pojednania społecznego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:49
Biskupi, którzy wzięli udział w posiedzeniu Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski na Jasnej Górze poinformowali, że beatyfikacja Stefana kardynała Wyszyńskiego, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 12 września. Rzecznik Komisji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że uroczystość była jednym z tematów spotkania.
rozwiń zwiń